jak uzyskać 100 tys. bezzwrotnej premii na strat firmy
Dotacje
Jak krok po kroku uzyskać 100 tys. na startup ?
11.11.2016 29537 0

W I kwartale 2017 roku ma ruszyć program, z którego możesz uzyskać 100 tys. bezzwrotnej premii na swój startup. Środki te dostępne są za pośrednictwem działania „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” w ramach PROW 2014-2020. Pomoc wypłacana jest w dwóch ratach wynoszących odpowiednio 80 i 20%. Mimo, że program jeszcze nie ruszył, to już dziś wiadomo, że będzie się cieszył bardzo dużym zainteresowaniem. Dzięki temu artykułowi nie tylko sprawdzisz czy możesz z niego skorzystać ale przede wszystkim podejmiesz decyzję czy Ci się to opłaca ?

Być może przeczytałeś powyższe zdanie i się zdziwiłeś – jeżeli, ktoś daje mi 100 tys. bezzwrotnej kasy, to jak ma mi się to nie opłacać ? Niestety może tak być. Dlatego proszę Cię, przeczytaj ten artykuł uważnie do samego końca.

Najpierw plan, a później dotacja

Widzisz dotacjami unijnymi zajmuję się już ponad 12 lat. Przez ten okres przygotowałem setki wniosków o dotacje na start firmy z różnych programów. Procedura pozyskania, środków zawsze wygląda tak samo. Wszystko zaczyna się od wizyty przyszłego przedsiębiorcy w moim gabinecie, podczas której sprawdzamy czy kwalifikuje się do uzyskania pomocy i podejmujemy ewentualną dalszą współpracę związaną z przygotowaniem dokumentacji. Schemat tego typu rozmów w 95% przypadków wygląda podobnie. Mnie więcej tak:

— Dzień dobry,

— Dzień dobry, w czym mogę pomóc ?

— Jechaliśmy do Pana specjalnie, ponad 200 km, bo słyszeliśmy, że można składać wnioski na dotacje na uruchomienie firmy;

— Tak, to prawda. Proszę powiedzieć jaką firmę chcecie Państwo uruchomić ?

— W sumie to jeszcze nie wiemy. A na jaką firmę można ?

— Praktycznie na każdy rodzaj działalności.

— To może skup owoców. Widzieliśmy, że sąsiad się tym jakiś czas temu zajął i nieźle mu idzie.

— A na czym polegała by inwestycja ?

— Może kupili byśmy  jakiegoś busa. Przemyślimy to jeszcze. Proszę powiedzieć czy możemy z tego skorzystać i jakie dokumenty będzie Pan potrzebował do przygotowania całości.

Historie tego typu w 90% przypadków kończą się tym, że przygotowuję wniosek na zakup tego busa. Podczas tworzenia biznes planu wnioskodawca oczywiście nie wie w jakiej cenie będzie kupował owoce, gdzie będzie je dalej sprzedawał, ile kilometrów rocznie przejedzie tym samochodem. Krótko mówiąc jestem proszony o zrobienie tego tak, żeby uzyskać dotację „bo ja będę wiedział lepiej”. Abstrahując od tego, że cała sytuacja strasznie mnie denerwuje, historia ta po kilku latach ma swój ciąg dalszy:

– Dzień dobry, nie wiem czy Pan pamięta, jakieś 3 lata temu robił Pan nam wniosek na dotację chodziło o zakup busa.

— Dzień dobry, oczywiście pamiętam. W czym mogę pomóc ?

— Proszę sobie wyobrazić, że dwa tygodnie temu miałem kontrolę dokumentów, a dzisiaj przyszło pismo, że nie zrealizowałem jakiegoś celu i muszę zwrócić całą kwotę dotacji wraz z odsetkami.

— A co zarzuciła Panu kontrola ?

— W uzasadnieniu napisano, że podmiot mimo zarejestrowanej działalności gospodarczej nie wykazała żadnych przychodów z tytułu handlu owocami. To nie sprawiedliwe. Czy można się od tego jakoś odwołać ?

— Dlaczego nie prowadził Pan handlu owocami. Przecież informowałem Pana o skutkach nie wywiązania się z biznes planu. Spróbuję napisać odwołanie ale nie sądzę aby pomogło…

Niestety takich historii jest coraz więcej. Kiedy pojawia się możliwość zdobycia dotacji, większości z nas klapki opadają na oczy. Myślimy – no nie, taka okazja miała by przejść mi koło nosa ?

Badania pokazują, że ponad 90% decyzji podejmujemy emocjonalnie. I nie ma w tym nic złego, jeżeli kupujesz ziemniaki na obiad. Znacznie gorzej wygląda sytuacja, jeżeli z dnia na dzień podejmujesz decyzję o założeniu firmy, bo akurat pojawiła się okazja zdobycia dotacji. Wchodzisz w to, mimo że nie masz biznes planu ani nie masz wiedzy jak w dzisiejszym świecie prowadzi się biznes. Przykro mi to stwierdzić, ale w takiej sytuacji Twoje szanse na sukces są minimalne. Jeżeli chcesz mojej rady. Zacznij od trzech rzeczy:

 1. Poznaj branżę, w której będziesz działał. Przykładowo jeżeli chcesz otworzyć restaurację to najpierw zatrudnij się w najlepszej knajpie jaką znasz na zmywaku i naucz się gotować.
 2. Zrób biznes plan i przetestuj go. Zaplanuj swoją firmę tak szczegółowo jak to tylko możliwe. Oblicz ile miesięcznie posiłków musisz sprzedać żeby pokryć wszystkie koszty. Następnie sprawdź czy przy swoich zasobach i możliwościach jesteś wstanie to wykonać i czy będziesz miał tylu klientów.
 3. Zdobądź wiedzę z przedsiębiorczości. Mamy XXI wiek i absolutnie musisz wiedzieć jak dzisiaj prowadzi się nowoczesną i społeczną firmę. Bez tej wiedzy w swoim biznesie nie osiągniesz sukcesu. Dlatego jak najwięcej czasu i pieniędzy inwestuj w zdobycie wiedzy. Czytaj książki. Korzystaj ze szkoleń. Rozmawiaj z innymi przedsiębiorcami. Wyciągaj wnioski z sukcesów i porażek.

Kiedy odhaczysz te trzy punkty, możesz brać się za uruchamianie firmy i ewentualne wnioskowanie o dotacje. Pamiętaj Twoim celem jest budowa świetnie prosperującej firmy, a dotacja ma Ci w tym jedynie pomóc – ma być przysłowiową wisienka na torcie.

Sprawdź czy możesz uzyskać 100 tys. na swój startup

Ok. Zacznijmy od weryfikacji tego czy kwalifikujesz się do uzyskania pomocy z programu Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. W tym celu przeczytaj 8 poniższych wymogów i sprawdź czy je spełniasz. Jeżeli chcesz sprawdzisz czy możesz skorzystać z innych programów na uruchomienie lub rozwój firmy przejdź do zakładki ZACZNIJ TUTAJ i zapisz się na mój newsletter.

Wymóg 1: 24 miesiące ubezpieczenia w KRUS

Powinieneś być ubezpieczony na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników (KRUS) z mocy ustawy i w pełnym zakresie przez okres 2 lat przed złożeniem wniosku, jako:

 • ROLNIK;
 • MAŁŻONEK ROLNIKA;
 • DOMOWNIK;

Drugim sposobem na skorzystanie z premii jest wcześniejsze uzyskanie pomocy z programu „Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa”  w ramach, którego możesz otrzymać jednorazową płatność za trwałe zbycie całego gospodarstwa. W przypadku skorzystania z tego programu, nie ma obowiązku podlegania ubezpieczeniu w KRUS.

Wymóg 2: WEG wynosi poniżej 15 tys. euro

Wielkość Ekonomiczna Gospodarstwa, w którym pracujesz (rolnik, małżonek rolnika lub domownik) wynosi poniżej 15 tys. euro.  Każda uprawa i każda sztuka zwierzęcia ma swój, z góry ustalony współczynnik w euro. Aby sprawdzić swoją wielkość ekonomiczną gospodarstwa musisz wejść na stronę www.kalkulator-so.pl i  wprowadzić swoją strukturę produkcji.

Wymóg 3: Został złożony wniosek o dopłaty

W roku składania wniosku o przyznanie pomocy z programu Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej lub w roku poprzednim złożyłeś wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich – przynajmniej w zakresie jednolitej płatności obszarowej (JPO).

Wymóg 4: Adres i lokalizacja inwestycji znajdują się w miejscowości do 5 tys. mieszkańców

Twoje miejsce zamieszkania, adres gospodarstwa rolnego oraz lokalizacja inwestycji, znajdują się w miejscowości należącej do:

 • Gminy wiejskiej;
 • Gminy miejsko-wiejskiej z wyłączeniem miast liczących powyżej 5 tys. mieszkańców;
 • Gmin miejskich z wyłączeniem miejscowości liczących powyżej 5 tys. mieszkańców.

Dodatkowo jeżeli realizujesz inwestycję trwale związaną z gruntem, taką jak budowa budynków czy instalacja maszyn wymagających posadowienia to musisz być właścicielem lub współwłaścicielem gruntu.

Wymóg 5: W ciągu ostatnich 2 lat nie prowadziłeś firmy

W okresie 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy nie byłeś wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub Krajowego Rejestru Sądowego albo ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu szkół i placówek publicznych.

Wymóg 6: Nie uzyskałeś pomocy z programów, które blokują uzyskanie premii

Nie uzyskałeś pomocy z następujących programów:

 • Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej PROW 2007-2013;
 • Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej w ramach LGD – PROW 2007-2013;
 • Premie dla młodych rolników PROW 2014-2020;
 • Restrukturyzacja małych gospodarstw PROW 2014-2020.

Wymóg 7: Zakres działalności firmy znajduje się w wykazie wspieranych działalności

To czym Twoja firma będzie się zajmowała musi mieścić się w ramach jednego ze wspieranych kodów PKD. Spis wspieranych kodów PKD, możesz pobrać klikając: spis-kodow-pkd w programie premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej

Wymóg 8: Twój wniosek uzyska minimum 4 punkty na liście rankingowej

W ramach programu Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej punkty możesz otrzymać za następujące kryteria:

 • 3 pkt – jeżeli w dniu składania wniosku o przyznanie pomocy nie ukończyłeś 40 roku życia;
 • 2 pkt – jeżeli wykażesz, że twoja firma jest innowacyjna na terenie gminy, na obszarze której wykonujesz działalność (tematowi wykazana innowacyjności zamierzam poświęcić odrębne szkolenie, którego zapis wideo znajdziesz na naszej platformie www.doradztwo.online)
 • 2 pkt – jeżeli jesteś beneficjentem programu „Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekażą swoje gospodarstwo innemu rolnikowi”
 • Od 0 do 2 pkt – za poziom bezrobocia w powiecie na terenie, którego zamierzasz prowadzić działalność gospodarczą;
 • 3 pkt – jeżeli biznes plan przewiduje utworzenie od 2 do 3 miejsc pracy;
 • 4 pkt – jeżeli biznes plan przewiduje utworzenie co najmniej 3 miejsc pracy;
 • 1 pkt – jeżeli wykażesz, że posiadasz odpowiednie kwalifikacje zawodowe w zakresie podejmowanej działalności gospodarczej. Za kwalifikacje zawodowe uważa się ukończone studia I lub II stopnia lub wykształcenie średnie lub kwalifikacje na poziomie szkoły zawodowej lub tytuł w zawodzie związanym z rozpoczęciem określonej działalności gospodarczej. Tytuł potwierdza świadectwo, certyfikat lub dyplom.

Aby uzyskać pomoc w ramach programu musisz zgromadzić minimum 4 punkty. W przypadku tej samej liczby punktów decyduje wyższy udział inwestycji w środki trwałe, a w dalszej kolejności wiek wnioskodawcy. (tematowi optymalnego zdobycia punktów w ramach programu poświęcę odrębne szkolenie. Zapis wideo z tego szkolenia znajdziesz na www.doradztwo.online)

Jak krok po kroku wygląda procedura uzyskania pomocy

Procedura uzyskania premii rozpoczyna się od złożenia wniosku o przyznanie pomocy. Zgodnie z rozporządzeniem informacja o terminie naboru wniosków podawana jest na 30 dni przed jego rozpoczęciem przez Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (zgodnie z zapowiedziami I kwartał 2017 r.) Sam nabór będzie trwał od 14 do 30 dni. Po jego zakończeniu wnioski zostaną ułożone według kolejności przysługiwania pomocy i będą podlegać sprawdzeniu przez kolejnych 6 miesięcy. W tym czasie, każda osoba, która złoży wniosek otrzyma decyzję o przyznaniu pomocy lub decyzję o odmowie przyznania pomocy (np. z uwagi na błędnie opracowany wniosek lub brak środków). Od dnia odbioru decyzji mamy dokładnie 9 miesięcy na złożenie wniosku o wypłatę I raty, która wynosi 80.000 zł. Do wniosku o płatność załączamy między innymi: potwierdzenie wpisu do CEIDG i rejestracji w ZUS. Na złożenie wniosku o wypłatę II raty mamy maksymalnie 4 lata od dnia wypłaty I raty płatności. Właśnie wtedy musimy rozliczyć się z całej kwoty premii (w tym minimum 70.000 zł muszą stanowić środki trwałe) oraz stworzyć zaplanowane w biznes planie miejsca pracy (umowy o pracę)

Procedura uzyskania premii

3 najważniejsze zobowiązania 

Korzystając z programu Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej bierzesz na siebie przynajmniej kilka zobowiązań:

 1. Okres prowadzenia działalności gospodarczej – będziesz zobowiązany do prowadzenia działalności gospodarczej przez okres 5 lat od dnia otrzymania I raty płatności w ramach programu. W przypadku niespełnienia tego zobowiązania musisz zwrócić całą wypłaconą pomoc wraz z odsetkami.
 2. Utworzyć i utrzymać przewidziane w biznes planie miejsca pracy – W wyniku realizacji biznes planu musisz utworzyć minimum 1 miejsce pracy, które następnie utrzymasz od złożenia wniosku o wypłatę II raty do dnia upływu 5 lat od dnia otrzymania przelewu za I ratę płatności. W praktyce okres ten będzie wynosił minim 1 rok. Oczywiście biznes plan może przewidywać utworzenie większej liczby miejsc pracy co ma swoje przełożenie na punkty. W przypadku nie spełnienia tego zobowiązania grozi Ci sankcja zwrotu do 100 % otrzymanej kwoty pomocy.
 3. Podleganie ubezpieczeniu ZUS – Jeżeli zostanie przyznana Ci pomoc (decyzja o przyznaniu pomocy) będziesz zobowiązany do podlegania ubezpieczeniu w ZUS z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Sankcja za niewypełnienie tego zobowiązania wynosi 30% kwoty pomocy, za każdy rok nie podlegania ubezpieczeniu w ZUS. Poniższa tabela prezentuje jak mogą wyglądać Twoje koszty związane z ZUS przez okres 5 lat (tematowi obniżenia ZUS, zamierzam poświęcić odrębne szkolenie. Zapis wideo z tego szkolenia znajdziesz na www.doradztwo.online)

Obciążenie ZUS

Jak przygotować wniosek i biznes plan

Przygotowywaniem dokumentacji projektu z programu „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” będziemy się zajmowali zaraz po Nowym Roku i będziemy to robili na dwa sposoby:

Pierwsza opcja będzie związana z tradycyjnym doradztwem, które obejmuje:

 • Analizę możliwości skorzystania z programu;
 • Doradztwo w zakresie zdobycia optymalnej liczby punktów;
 • Przygotowanie wniosku, biznes planu i pozostałych wymaganych załączników;
 • Ewentualne poprawki / uzupełnienia / wyjaśnienia na etapie weryfikacji wniosku.

Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie, zachęcamy do wcześniejszego zawierania umów na doradztwo. Podczas najbliższego naboru wniosków będziemy wstanie wykonać maksymalnie około 60 dokumentacji. Decyduje kolejność zawieranych umów.

Szczegóły znajdziesz TUTAJ

Druga opcja to Usługa OnLine, czyli samodzielne przygotowanie całości z wykorzystaniem naszego programu edukacyjnego (opcja kilkukrotnie tańsza). Ta opcja obejmuje:

 • Lekcje wideo, na których krok po kroku tłumaczę jak wypełnić poszczególne pozycje wniosku i biznes planu.
 • 3 przykładowe dokumentacje;
 • Zamkniętą grupę dyskusyjną w ramach, której można zadawać pytania odnośnie wypełnienia poszczególnych pól wniosku i biznes planu.

Dodatkowo wszyscy użytkownicy Usługi OnLine otrzymają możliwość skorzystania z usługi sprawdzenia poprawności przygotowanej dokumentacji.

Szczegóły znajdziesz TUTAJ

To nie wszystko. Przed naborem wniosków zorganizuję dla Was darmowe szkolenie online, w którym opowiem na trzy najczęściej pojawiające się pytania w kontekście premii:

 • Jak maksymalnie zmniejszyć ZUS i pozostałe koszty ?
 • Jak uzyskać optymalną liczbę punktów ?
 • Jak uzasadnić innowacyjność firmy ?

I teraz najważniejsze. Aby otrzymać ode mnie ofertę na doradztwo, dostęp do programu edukacyjnego i zaproszenie na bezpłatne szkolenie OnLine musisz zapisać się na mój newsletter. Szczegóły znajdziesz TUTAJ..

A jeżeli masz ochotę uzyskać jeszcze więcej informacji już dzisiaj, możesz skorzystać z zapisu wideo szkolenia „Jak krok po kroku uzyskać i rozliczyć 100 tys. premii na uruchomienie firmy”. Wpisując kod rabatowy LISTA2017, odbierzesz szkolenie z 50% rabatem.

Jeżeli masz pytanie odnośnie programu lub po prostu chcesz wyrazić swoją opinię, zostaw swój komentarz 😉

Możesz również poznać inne osoby, które planują uruchomienie firmy z wykorzystaniem programu dołączając do zamkniętej grupy na facebooku TUTAJ —>

Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej - forum

Kliknij aby dołączyć do grupy