Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolniczej
Dotacje
80% i 300 tys. dotacji na odtworzenie potencjału produkcji rolnej
27.11.2016 6328 0

Teoretycznie nawet 300 tys. dotacji przy zwrocie na poziomie 80% możesz uzyskać na odtworzenie zniszczonego potencjału produkcji rolnej w ramach PROW 2014-2020. Teoretycznie, bo kwota dotacji jednocześnie nie może być większa niż poziom strat w składnikach gospodarstwa (środki trwałe) i to przy założeniu, że przynajmniej 50% upraw było ubezpieczonych.

W przypadku braku polisy obowiązkowego ubezpieczenia upraw lub ewentualnie dwóch odmów ubezpieczenia limit pomocy dodatkowo jest dzielony na pół. Drugą nieprzyjemną informacją jest konieczność realizowania inwestycji, która odtwarza wyłącznie to co zostało zniszczone. Jeżeli na przykład posiadamy protokół oszacowania szkód, który wykazuje że w wyniku suszy zniszczonych zostało 800 drzewek, to przedmiotem Twojej inwestycji może być wyłącznie odtworzenie zniszczonego sadu jabłoniowego poprzez zakupu 800 sztuk. drzewek jabłoni. Dodatkowo został utrzymany wymóg aby starty w produkcji wynosiły minimum ponad 30%.

przyklad__v2Tegoroczny nabór  wniosków z programu Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej będzie trwał od 27 grudnia 2016 roku do 25 stycznia 2017 r. Jednak, jeżeli posiadasz protokół oszacowania szkód z roku 2015, to powinieneś złożyć wniosek najpóźniej do 31 grudnia 2016 r. W przeciwnym razie zostanie on odrzucony, ponieważ nie zostanie zachowany wymóg mówiący o tym, że protokół oszacowania szkód pochodzi z roku składania wniosku lub z roku poprzedniego.

Jak widzisz obecne “Przywracanie potencjału” w ramach PROW 2014-2020 ma niewiele wspólnego z tzw. działaniem 126, w ramach którego mieliśmy do dyspozycji bardzo duży limit pomocy, który najczęściej stanowił 130% wartości łącznych szkód w środkach trwałych i plonie. Dodatkowo nie było konieczności bezpośredniego odtwarzania zniszczonych składników gospodarstwa. Rolnik, mógł przywrócić utracony potencjał produkcyjny na różne sposoby. W praktyce najczęściej był to zakup maszyn rolniczych ale zdarzały się również wnioski na wykonanie placu manewrowego czy budowę chłodni owoców.

Pewnie się ze mną zgodzisz, że warunki programu nie są rewelacyjnie. Jednak myślę, że w obecnej warunkach rynkowych warto szukać różnych sposobów na poprawy swojej sytuacji ekonomicznej. Nawet jeżeli kwota uzyskanej dotacji nie powala nas na kolana.

Sprawdź czy możesz skorzystać z nowego przywracania potencjału ?

Aby skorzystać z programu Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej musisz spełnić 5 poniższych wymogów:

  1. Musisz być właścicielem lub posiadaczem gospodarstwa rolnego o powierzchni co najmniej 1 ha użytków rolnych lub nieruchomości służącej do produkcji działów specjalnych produkcji rolniczej (np. produkcja pieczarek);
  2. W okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy osiągnąłeś przychód ze sprzedaży produktów rolnych w kwocie przynajmniej 5 tys. zł (należy to udokumentować);
  3. Szkody w produkcji rolnej wyniosły co najmniej ponad 30% co potwierdza protokół oszacowania szkód z 2015 lub 2016 r., który dodatkowo został zatwierdzony przez Wojewodę;
  4. Protokół oszacowania szkód wykazuje straty związane z uszkodzonymi lub zniszczonymi składnikami gospodarstwa (dawne środki trwałe);
  5. Twój wniosek musi uzyskać minimum 2 punkty, aby znalazł się na liście określającej kolejność przysługiwania pomocy.

Jeżeli chcesz sprawdzić czy możesz skorzystać z pozostałych programów PROW 2014-2020 przejdź do zakładki zacznij tutaj i pobierz bezpłatnie zestawy list sprawdzających.

Za co możesz uzyskać punkty ?

W ramach programu Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej, musimy uzyskać minimum 2 punkty. Maksymalnie do zdobycia jest 13 punktów, które można uzyskać za wysokość strat w środkach trwałych oraz produkcji jak również za dobrowolne ubezpieczenie sadów lub plantacji wieloletnich. Szczegóły przedstawiają to poniższe tabele:

Tabela 1 – Wysokość szkód w uszkodzonych lub zniszczonych składnikach gospodarstwa.

punkty-skladniki

Tabela 2 – Wysokość szkód w produkcji.

punkty-produkcja

Tabela 3 – Dobrowolne ubezpieczenie sadów i plantacji wieloletnich.

punkty-ubezpieczenie_v2

 

Ile kosztuje obsługa doradcza i przygotowanie dokumentacji

Przy okazji artykułu od razu informuję, że przygotowanie dokumentacji projektu na etapie ubiegania się o dofinansowanie w MANAGER PROJECT kosztuje 950 zł. Zgodnie z nowym cennikiem wprowadziliśmy ograniczenia co do maksymalnej ilości zleceń jakie jesteśmy wstanie przyjąć podczas jednego naboru. W wypadku programu “Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej” jest to 120 wniosków. Warunkiem rezerwacji miejsca jest podpisanie umowy o doradztwo.

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji zapraszam Cię do biura na bezpłatną konsultację – pamiętaj o wcześniejszym umówieniu spotkania . Swoje pytanie możesz również zadać poniżej za pośrednictwem komentarza.  To nie wszystko. Z uwagi na ogłoszony nabór obniżyliśmy cenę zapisu wideo ze Szkolenia OnLine “Przywracanie potencjału – nabór 2016” ze 150 na 27 zł. Dostęp do szkolenia znajdziesz TUTAJ..