Portrait of beautiful smiling dark-haired young woman, against summer green park.
Przedsiębiorczość
Zaczynam od nowa
23.09.2016 3228 0

Jest wtorek 27 września 2016 r. Właśnie kończę pierwszy wpis na blogu „Aplikacja Biznesowa”. Jestem podekscytowany, trochę zestresowany ale przede wszystkim pozytywnie nakręcony 😉 W ostatnim czasie wszystkiemu co ważne w moim życiu towarzyszyły daty z siódemkami. 7 września 2013 r. wziąłem ślub, a 17 lutego 2015 r. urodził się mój syn. Dzisiejszy dzień jest nie tylko początkiem mojego blogowania (nie licząc firmowego bloga) ale przede wszystkim, pierwszym dniem ważnej decyzji. Postanowiłem, że do końca 2018 roku, przestane zajmować się dotacjami.

Już widzę strach w oczach moich klientów, którzy sobie myślą – cholera to co z moim wnioskiem ? Spokojnie. Z dotacjami kończę ja, firma będzie działać dalej, mam nadzieję, że przez długie lata. Mam to szczęście, że nie działam solo ale w zgranym zespole, który pozwoli mi pójść swoją drogą. Chcę Cię również zapewnić, że nie jest to tzw. „deklaracja polityczna”. Czyli taki rodzaj obietnicy, którą składają politycy, że za 2 lata obniżą podatek o 1%, a później i tak tego nie robią. To dogłębnie przemyślana decyzja z terminem celowo odwleczonym do 2018 r. abym miał czas uczciwie „wyczyścić” się z podjętych zobowiązań i odpowiednio przygotować zespół.

Decyzja nie przyszła mi łatwo, bo dotacjami łącznie zajmuje się już ponad 12 lat. Firmę założyłem w dniu wejścia Polski do Unii Europejskiej, w zasadzie bez doświadczenia z 3 tysiącami w kieszeni, bez żadnej dotacji na start. Nie będę tego ukrywał, że te 12 lat sporo mnie kosztowało. Moje poświęcenie to zarwane noce, które odbił się na moim zdrowiu, to stracone weekendy i zniszczone relacje, których już nigdy nie odzyskam, to huśtawki emocji, nerwy i niepewność. Z drugiej strony to satysfakcja z tego, że pomagam ludziom realizować ich marzenia i cele biznesowe. To poczucie dumy, które czuje jadąc samochodem przez okoliczne miejscowości, kiedy widzę do ilu projektów przyłożyłem rękę. To również ogromne zadowolenie z tego, że jestem człowiekiem zależny sam od siebie.

Być może pomyślisz sobie – skoro tak dobrze mu idzie, to czemu rezygnuje ?  Widzisz jakiś czas temu ktoś zadał mi pytanie – Czy to co robisz dzisiaj chciałbyś robić do końca życia ?  Wtedy nie odpowiedziałem i obróciłem to w głupi żart. Prawdopodobnie zrobiłem tak, bo zwyczajnie zabrakło mi odwagi, żeby powiedzieć NIE. Pamiętam, że tego dnia nie mogłem zasnąć, biłem się z myślami w rodzaju – jak to jest, że skoro nie chcę zajmować się dotacjami, to wciąż to robię. Następnie wziąłem kartkę wyrwaną z zeszytu i przedzieliłem ją na pół. Po lewej stronie wypisałem wszystko to co w mojej pracy mnie kręci, a po prawej stronie wszystko to co mnie męczy. Jak pewnie się domyślasz po prawej stronie znalazło się wypełnianie wniosków o dotacje. Natomiast po lewej stronie zarządzanie firmą i pomaganie ludziom. To proste ćwiczenie z kartką papieru legło u podstaw poważnej decyzji, którą właśnie dzisiaj Ci ogłosiłem. Nawiasem mówiąc jeżeli Ty też masz podobne rozterki, sugeruję zrobić tak samo. To bardzo dobre ćwiczenie, które pozwala dużo w życiu poukładać.

Opisana przeze mnie sytuacja miała miejsce jakieś 3 lata temu ale dopiero dzisiaj podzieliłem firmę na dwa działy. Jeden poświęcony dotacjom, który zamierzam w ciągu najbliższych dwóch lat usamodzielnić, drugi poświęcony przedsiębiorczości, który zamierzam w zasadzie stworzyć od podstaw i rozbudować. Być może zastanawiasz się – jak ten Sekuła, zamierza to zrobić ? Tak naprawdę nie zaczynam od zera. Przez ostatnie 3 lata skumulowałem sporą wiedzę, którą zdobywałem na 4 sposoby:

  1. NOTATKI – wyrobiłem w sobie nawyk zapisywania wszystkiego co jest ważne. Notuję wnioski, pomysły, przemyślenia, żarty, cytaty i robię to w telefonie, bo zawsze mam go pod ręką. To proste przyzwyczajenie już teraz pozwoliło mi zgromadzić tyle treści, że bez problemy wystarczyło by na sporą książkę. Jednak robię to z zupełnie innej przyczyny. Badania pokazują, że bez zapisania nie jesteśmy wstania zapamiętać nawet 10% informacji. Dlatego robię to aby zachować wiedzę na później.
  2. KSIĄŻKI – najczęściej czytam te biznesowe i związane z rozwojem osobistym i najczęściej robię to w wannie. Jedne książki czytam od deski do deski, a innych nie jestem wstanie skończyć. Z każdej staram się wydobyć wnioski, strategie, które później stosuje w swojej firmie. Dzięki temu dokładnie wiem co działa w polskich warunkach. Myślę, że z czasem na moim blogu zobaczysz recenzje niektórych z nich.
  3. SZKOLENIA – korzystam z bardzo szerokiego zakresu trenerów i tematów. Nie przywiązuje się przy tym do żadnego guru. O każdym mam swoją opinię i podobnie jak w przypadku książek zawsze sprawdzam co działa i jest realne, a co jest zwykłym biciem piany. U niektórych wkurza mnie przerost marketingu i sprzedaży, nad samą zawartością merytoryczną ale o tym więcej napiszę Ci przy innej okazji.
  4. DOŚWIADCZENIE – według mnie najcenniejsze źródło wiedzy. Żadna książka czy szkolenie nie da Ci tego, co znaczy osobiście czegoś doświadczyć. Ostatnie 12 lat mojej działalności to zarówno sukcesy jak i porażki. Jedne i drugie dużo mnie nauczyły. A ja na blogu chętnie się z Tobą, Tą wiedzą podzielę.

Do wymienionych 4 sposobów teraz dokładam kolejny, który jest związany z nauką poprzez dzielenie się wiedzą z innymi. Dla mnie będzie to okazja zbudowania ekspertyzy w zakresie przedsiębiorczości, dla Ciebie będzie to dostęp do bardzo wartościowych informacji podanych w lekkiej formie.

Przejdźmy do tematu dotacji. Jak wiesz poświęciłem im ponad 12 lat swojej kariery zawodowej. Chyba nie jestem wstanie policzyć liczby udzielonych porad, otrzymanych maili, rozmów telefonicznych czy liczby przygotowanych wniosków. Jednak z całą pewnością zawsze najczęściej powtarzające się pytanie brzmiało – Z czego mogę skorzystać ?

Dlatego już w pierwszym artykule postanowiłem dać Ci 4 darmowe narzędzia, dzięki, którym nie tylko będziesz wiedział z czego możesz skorzystać ale również dowiesz się jak to zrobić. W zakładce Zacznij tutaj znajdziesz dostęp do 4 darmowych narzędzi:

  1. LISTY SPRAWDZAJĄCE – za pomocą, których sprawdzisz z jakich programów dotacyjnych możesz skorzystać.
  2. NEWSLETTER – za pomocą, którego będziesz otrzymywał powiadomienia o najnowszych artykułach na blogu, informacje o naborach wniosków oraz zaproszenia na bezpłatne Szkolenia OnLine.
  3. GRUPY NA FACEBOOKU – w ramach których możesz dyskutować ze mną i innymi użytkownikami na temat zasad udzielania pomocy.
  4. SZKOLENIA ONLINE – darmowe spotkania w sieci, podczas których na ekranie swojego komputera będziesz widział prezentację i słyszał mój głos. W trakcie szkolenia możesz na żywo zadawać mi pytania za pośrednictwem czatu. Dzięki szkoleniom online poznasz nie tylko zasady udzielania pomocy ale również dowiesz się jak krok po kroku uzyskać dotację, a nawet zobaczysz jak wypełnić wniosek o dotacje.

Warunkiem darmowego dostępu do tych 4 narzędzi jest zostawienie swojego maila w zakładce Zacznij tutaj. Już w ciągu 5 minut po potwierdzeniu zapisu, otrzymasz ode mnie 4 listy sprawdzające, które zostały przygotowane dla konkretnych grup odbiorców.

1 – lista sprawdzająca – „Jak uzyskać 60 tys. bezzwrotnej premii dla małych gospodarstw”

Ten zestaw list sprawdzających kieruję do rolników, którzy swój rozwój chcą rozpocząć od pozyskania 60 tys. bezzwrotnej premii dla małych gospodarstw.

aplikacja-biznesowa_dotacje_wydanie_01

2 – lista sprawdzająca – „Jak uzyskać dotację na uruchomienie lub rozwój firmy”

Ten zestaw list sprawdzających kieruję do obecnych i przyszłych przedsiębiorców, którzy chcą pozyskiwać dofinansowania na uruchomienie nowej firmy lub na rozwój istniejącej.

aplikacja-biznesowa_dotacje_wydanie_02

3 – lista sprawdzająca – „Jak rozwinąć gospodarstwo korzystając optymalnie z dotacji”

Trzeci zestaw list sprawdzających kieruję do rolników, którzy na rozwój swoich gospodarstw chcą pozyskiwać setki tysiące złotych.

aplikacja-biznesowa_dotacje_wydanie_03

4 – lista sprawdzająca – „Przekazanie gospodarstwa i młody rolnik”

Ostatni zestaw list sprawdzających kieruję do młodych rolników, którzy chcą optymalnie wykorzystać swój start w rolnictwie.

aplikacja-biznesowa_dotacje_wydanie_04

Mam nadzieję, że skorzystasz z 4 darmowych narzędzi i zostaniesz moim czytelnikiem 🙂