Sposoby na punkty w programie Modernizacja gospodarstw rolnych

Artykuł został znaleziony na poprzedniej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.

Kiedy piszę ten tekst właśnie trwa nabór wniosków z działania Modernizacja gospodarstw rolnych, czyli programu, z którego możemy uzyskać do 200 tys. dotacji przy zwrocie na poziomie 50 lub 60%. Jak to w okresie naborów wniosków bywa, w biurze jest istne zatrzęsienie ludzi. A każdego w zasadzie interesuje jeden temat – Ile punktów trzeba uzyskać, żeby załapać się na program i co zrobić, żeby tych punktów było więcej ? 

Jeżeli do tej pory nie miałeś większego doświadczenia z funduszami UE i myślisz, że wydatkowanie środków oparte jest na sprawiedliwych zasadach, to muszę Cię wyprowadzić z błędu. Niestety tak nie jest. Każdy program ma z góry ustalone kryteria, za które możesz uzyskać punkty, które następnie określają Twoje miejsce na liście rankingowej. A pozycja na liście rankingowej to często być albo nie być wniosku.

Mimo, że w zdecydowanej większości przypadków kryteria, za które możesz uzyskać punkty są obiektywne. To jednak zawsze znajdzie się jakiś sposób na to, żeby tych punktów było więcej. W tym artykule opowiem Ci o kilku sposobach, które pozwolą na dobre zapunktowanie w programie Modernizacja gospodarstw rolnych.

Sposób na ekologię 

Takie działania rolników są efektem naboru wniosków z 2016 roku, kiedy to w większości województw niestety zabrakło środków (przykładowo w województwie mazowieckim z 6000 złożonych wniosków, umowy podpisało niecałe 2000 beneficjentów). Właśnie wtedy ujawnił się sposób na ekologię, w ramach którego wystarczyło znaleźć odrębną uprawę o minimalnej powierzchni jednego ara i wprowadzić ją w ekologię. Takie rozwiązanie dawało 4 dodatkowe punkty, które w zasadzie zapewniały podpisanie umowy z modernizacji. W skali kraju tego typu wniosków były tysiące. Doradcy sprytnie wykorzystali fakt, że w rozporządzeniu, nie określono minimalnej powierzchni upraw objętych ekologią, za które otrzymuje się punkty. Ten błąd został naprawiony w kontekście obecnego naboru wniosków. Obecnie obowiązują już zmienione przepisy, które określają, że uprawa objęta ekologią musi stanowić minimum 50% użytków rolnych gospodarstwa. Co ciekawe nie zmienia to faktu, że wciąż znajdują się osoby, które decydują się dzierżawić łąki pod ekologię, żeby zdobyć dodatkowe 4 punkty.

Sposób na współmałżonka

Przyjrzyjmy się jednak możliwością zdobycia punktów w obecnym naborze wniosków. Bo podejrzewam, że to interesuje Cię znacznie bardziej. Spis wszystkich kryteriów, za które można uzyskać punkty znajdziesz w artykule Jak uzyskać dotację w programie Modernizacja gospodarstw rolnych. Jeżeli dokładnie przeanalizujesz te kryteria to dojdziesz do wniosku, że premiowane są osoby, które nie ukończyły 40 roku życia (za to kryterium możemy otrzymać 3 dodatkowe punkty). Można by powiedzieć, że w takiej sytuacji nic nie da się zrobić, bo przecież nie możemy się odmłodzić. W tej sytuacji część osób decyduje się na złożenie wniosku na współmałżonka. Takie rozwiązanie jest jak najbardziej dopuszczalne, trzeba tylko pamiętać, że współmałżonek powinien być właścicielem lub współwłaścicielem działki, na której realizujemy inwestycję trwale związaną z gruntem.

Sposób na Integrowaną Produkcję

Dwa dodatkowe punkty możemy uzyskać za przystąpienie do systemu jakości produkcji takiego jak Integrowana Produkcja. Co ciekawe tutaj nie mamy ograniczenia takiego jak w ekologii, gdzie przypomnę, minimum 50% powierzchni gospodarstwa musi być objęte systemem. Teoretycznie wystarczy jeden hektar. Jednak w stosunku do naboru wniosków z roku 2016 wprowadzono jedną istotną zmianę, która polega na obowiązku załączenia do wniosku certyfikatu. W naborze wniosków w 2016 roku, wystarczające było zaświadczenie o objęciu gospodarstwa systemem jakości. Nie zmienia to jednak faktu, że firmy certyfikujące znalazły na to sposób i są wstanie zaoferować nam „certyfikat na ostatnią chwilę”. Co ważne, jeżeli zdecydujemy się na przystąpienie do Integrowanej Produkcji to będziemy zobowiązaniu do utrzymania systemu przez okres 5 lat od dnia otrzymania płatności ostatecznej. Biorąc pod uwagę długi okres sprawdzania wniosków i czas na realizację inwestycji to może się okazać, że certyfikację trzeba będzie utrzymać od 6 do 9 lat. Dlatego uważam, że decyzję o przystąpieniu do Integrowanej Produkcji tylko i wyłącznie pod kątem zdobycia dwóch punktów z modernizacji trzeba dobrze przemyśleć.

Sposób na ochronę środowiska

Całkiem sporo punktów (5 maksymalnie), możemy uzyskać za realizację inwestycji, która przyczyni się do poprawy ochrony środowiska. Ale to nie jest tak, że do naszego zestawu inwestycji dołożymy na przykład opryskiwacz i mamy 5 dodatkowych punktów. To znacznie bardziej skomplikowane. To ile uzyskamy punktów zależy od dwóch czynników:

  1. Jaki procent całej inwestycji stanowią koszty związane z ochroną środowiska – oczywiście im większy procent tym lepiej. Przykładowo, jeżeli nasza inwestycja polega na założeniu sadu jabłoniowego i jedyną inwestycją jest zakup drzewek to wówczas otrzymamy dodatkowo 2,44 punktu. Jeżeli natomiast zakup drzewek stanowi tylko 50% wartości realizowanej inwestycji to wówczas otrzymamy 1,22 pkt.
  2. Jaki współczynnik związany z ochroną środowiska ma nasza inwestycja – w rozporządzeniu znajdziemy spis inwestycji wspierających ochronę środowiska wraz z odpowiednimi współczynnikami. Oczywiście im większy współczynnik ma nasza inwestycji tym na większą zdobycz punktową możemy liczyć. Przykładowo jeżeli realizujemy projekt polegający na termomodernizacji budynku możemy liczyć maksymalnie na 1,22 punktu, a jeżeli kupujemy bardzo nowoczesny opryskiwacz to nasze punkty mogą sięgać nawet maksymalnie 5 punktów.

Warto zaznaczyć, że niektórzy potrafią bardzo sprytnie wykorzystać punkty za ochronę środowiska. Cały proces ma dwa etapy. W pierwszym etapie opracowujemy wniosek ukierunkowany w 100% na ochronę środowiska. Z reguły za taki wniosek możemy uzyskać od 2 do 5 punktów ekstra. Jeżeli wniosek się załapie i rolnik podpisze umowę o przyznanie pomocy to w drugim etapie występujemy z wnioskiem o aneks i zamieniamy część lub całość inwestycji związanej z ochroną środowiska na inną inwestycję. Tutaj trzeba mieć na uwadze przepis, który mówi o tym, że dozwolone są wszelkie zmiany, które nie spowodują spadku punktacji poniżej poziomu, od którego przysługiwała by pomoc.

Sposób na zdrowy rozsądek

Temat zdobycia dużej ilości punktów w programie Modernizacja gospodarstw rolnych rozgrzewa nie jednego rolnika. Z moich obserwacji wynika, że większość wnioskodawców jest wstanie zmienić swoje plany inwestycyjne, z tego co należało by zrobić w gospodarstwie, na to co powinno się zrobić, żeby uzyskać więcej punktów. Każdy ma do tego prawo. Jednak ja doradzam żeby zachować chłodną głowę i skupić się na realizacji inwestycji, która przyniesie dla nas najlepsze możliwe efekty. Bo nie można wykluczyć sytuacji, w której wpłynie mało wniosków i wszyscy się załapią (na ten moment zainteresowanie programem jest wyraźnie mniejsze) lub sytuacji w której do programu Modernizacja gospodarstw rolnych zostaną przesunięte środki z innych działań i również wszyscy chętni otrzymają wsparcie. Nadmienię, że jestem już po przygotowanie swojego wniosku, w którym zamierzam razem z tatą realizować inwestycję zbiorową. Wniosek otrzyma 3,5 punktu (1,5 pkt. za wiek, 1 pkt za skalę produkcji, 1 pkt. za budowę budynków do przechowywania płodów rolnych) i nie będzie zawierał punktów za ochronę środowiska i Integrowaną produkcję.

Jeżeli chcesz się ze mną podzielić swoją opinią lub masz pytanie zostaw swój komentarz. A jeżeli uważasz ten artykuł za wartościowy to koniecznie udostępnij go swoim znajomym.

Artykuł został znaleziony na poprzedniej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.

Previous Post
Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *