ZUS w programie Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej

Nie jest tajemnicą, że do tej pory wymóg podlegania ubezpieczeniu w ZUS był głównym hamulcowym programu Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Mimo, że wymogu ostatecznie nie zlikwidowano, to jednak od 1 stycznia 2019 roku zmieniają się zasady naliczania wysokość składek ZUSowskich, a to sprawia, że ZUS już nie musi być problemem w tym programie.

Zanim przejdę do twardych wyliczeń przypomnę, że program Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej daje możliwość uzyskania bezzwrotnej premii wynoszącej 100 tys. zł, którą możemy przeznaczyć na uruchomienie nowej firmy na obszarach wiejskich. Więcej informacji na temat programu znajdziesz w artykule Jak w 2018 roku uzyskać bezzwrotne 100 tys na uruchomienie firmy oraz w nagraniu ze szkolenia OnLine Jak uzyskać 100 tys. dofinansowania na założenie firmy.

Muszę uderzyć się w pierś

Niestety na wstępie muszę się przyznać do pomyłki. Interpretując przepisy sądziłem, że okres prowadzenia firmy został skrócony z „5 lat od dnia wypłaty I raty płatności” do „3 lat od dnia wypłaty II raty płatności”. Po wnikliwej analizie okazało się, że zmiana ta dotyczy wyłącznie wnioskodawców, którzy uruchamiają działalność, która wymaga wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu szkół i placówek publicznych (czyli np. szkoła językowa) Dla pozostałych wnioskodawców niezmiennie obowiązuje 5-letni okres prowadzenia firmy.

Jak się okazało, nie byłem jedyną osobą, która tak myślała. Skąd ta pomyłka ?

W ostatniej zmianie rozporządzenia, a dokładnie w paragrafie 16 wprowadzono zapis, że wyrażenie „5 lat od dnia wypłaty II raty pomocy” zmieniamy na wyrażenie „3 lata od wypłaty II raty pomocy”. Kiedy odniesiemy to do rozporządzenia z 2016 roku można by wywnioskować, że rzeczywiście okres prowadzenia firmy uległ skróceniu – tak też to zinterpretowałem.

Niestety zupełnie zapomniałem o zmianie rozporządzenia, która miała miejsce w roku 2017. W ramach tej zmiany wprowadzono odrębne zasady w zakresie okresu prowadzenia firmy dla działalności, które wymagają wpisu przez jednostkę samorządu terytorialnego (5 lat od dnia wypłaty II raty pomocy) i zmianę tą dopisano do paragrafu 16. Niestety obecna zmiana rozporządzenia dotycząca, skrócenia okresu prowadzenia firmy do 3 lat, odnosi się wyłączeni do działalności, które wymagają wpisu do jednostek samorządu terytorialnego. W przypadku wszystkich pozostałych działalności okres prowadzenia firmy wynosi nadal 5 lat od dnia wypłaty I raty pomocy.

Dlatego w tym miejscu muszę uderzyć się w pierś i przeprosić za wprowadzenie w błąd.

Ile będzie nas kosztowała firma założona w ramach programu Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej ?

Mimo, że minimalny okres prowadzenia firm wynosi 5 lat, koszty jej funkcjonowania nie muszą być duże. Wszystko dzięki nowym regulacją, które uzależniają wysokość składek na ZUS od przychodu firmy z poprzedniego roku. Zmiany te dotyczą przedsiębiorców, których roczny przychód z działalności gospodarczej nie przekracza 63.000 zł (5250 zł / miesięcznie). Dokładnie wygląda to tak, że im mniejszy przychód z działalności gospodarczej tym mniejszy ZUS i mówimy tutaj o widełkach od 520 do 1232 zł.

Aby obliczyć minimalne 5-letnie  koszty funkcjonowania firmy uruchomionej z programu Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej przyjąłem następujące założenia:

  • ZUS – przez pierwsze 2 lata będzie to preferencyjna stawka, która wynosi 520 zł/miesięcznie (6.240 zł/rocznie). W kolejnych latach składka ZUSowska będzie uzależniona od przychodu (szczegóły w poniższych tabelach);
  • Podstawowe koszty – zakładam, że podstawowe minimalne koszty przy bardzo prostej działalności gospodarczej będą wynosiły 300 zł/miesięcznie (3.600 zł/rocznie) i będą one obejmowały usługi biura rachunkowego i podatek od nieruchomości.
  • Składka zdrowotna w części odliczanej od podatku – dla powyższej kalkulacji zakładam, że firma będzie funkcjonowała na zasadach ogólnych (podatek 18 i 32%). W takiej sytuacji prawie cały koszt składki zdrowotnej (część składki ZUSowskiej) będzie mógł być odliczony od podatku. Rocznie będzie to kwota 3.306 zł.
  • 18% pozostałej składki ZUSowskiej – pozostałą części składki ZUSowskiej (po odjęciu składki zdrowotnej) możemy odliczyć od podatku (18%). Również w założeniu, że będziemy  na zasadach ogólnych.
  • KRUS, którego nie płacimy – jeżeli ubezpieczymy się w ZUS z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, to nie będziemy musieli opłacać składek na KRUS.

Jak widać z kalkulacji przedstawionych w tabelach i na wykresie przy bardzo prostej działalności nasze realne koszty funkcjonowania firmy w okresie 5-letnim mogą wynieść około 20 tys. zł. Biorąc pod uwagę, że pomoc ma formę bezzwrotnej premii, która wynosi 100 tys. zł. możemy powiedzieć, że to tak jakbyśmy zrealizować inwestycję za 100 tys. i otrzymali 80% zwrotu.

3 sposoby na skorzystanie z programu Premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej

Kiedy mam dobry pomysł na biznes

Jeżeli od dłuższego czasu chodzi Ci po głowie pomysł na nowy biznes to lepszego sposobu na start już nie będzie. Bezzwrotna premia, to nie leasing, który musisz spłacić ani nie dotacja, w której zawsze wymagany jest jakiś wkład własny. Dodatkowo środki wypłacane są przed realizacją inwestycji.

Kiedy szukam sposobu na pasywny dochód

Jeżeli jesteś osobą, która szuka sposobu na uzyskanie dodatkowych środków, to premia może Ci pomóc w stworzeniu pasywnego dochodu. Wystarczy, że uruchomisz bardzo prostą firmę, która będzie się zajmowała wynajmem tego co zostanie kupione z wykorzystaniem dotacji.

Najprostszy przykład: kupujesz minikoparkę, którą następnie wynajmujesz na rok czasu jakiejś firmie budowlanej. Ty osiągasz niewielki ale stały zysk, a firma budowlana zyskuje koparkę, której wynajem jest tańszy od leasingu. A po 3 latach firmę możesz zamknąć, a sprzęt z zyskiem sprzedać.

Kiedy chcę rozwinąć swoje gospodarstwo

Jeżeli jesteś rolnikiem i chcesz rozwinąć swoje gospodarstwo, to możesz stworzyć firmę, do której zakupisz sprzęt rolniczy, który zostanie sfinansowany z premii. Jeżeli założymy, że przez wymagany okres prowadzenia firmy Twoje wszystkie koszty łącznie z ZUSem wyniosą 20 tys. To będzie to tak jakbyś zrealizował inwestycję za 100 tys. zł i uzyskał z tego 80% zwrotu.

Przykład 1: Tworzysz firmę, która zajmuje się montażem konstrukcji antygradowych – do tego celu kupujesz platformę samojezdną.

Przykład 2: Tworzysz firmę, która zajmuje się pielęgnacją terenów zielonych – do tego celu kupujesz ciągnik, kosiarkę i glebogryzarkę.

Previous Post
Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *