Rady pomocne w poszukiwaniu pracy.

Przy poszukiwaniu pracy możesz napotkać pewne wyzwania. Istnieje jednak kilka sposobów optymalizacji poszukiwania pracy i osiągnięcia sukcesu. W tym artykule omawiamy, dlaczego znalezienie pracy może być tak trudne i szukamy sposobów na pokonanie tych przeszkód.
Oto kilka powodów, dla których znalezienie pracy może być trudne i jak sobie z nimi poradzić:

Firmy mogą zatrudniać wewnętrznie


Wiele możliwości oferowanych przez pracodawców nie jest dostępnych wyłącznie dla zewnętrznych kandydatów. Jeśli firma zatrudnia na stanowisko, pozycja ta jest zwykle dostępna również dla osób w firmie. Firma zatrudniająca może spojrzeć korzystniej na kandydata, którego już zna. Kandydat zewnętrzny musi być w stanie wywrzeć mocne pierwsze wrażenie, aby być równo traktowanym z kandydatem wewnętrznym.

Wiele ofert pracy nigdy nie jest publikowanych publicznie


Wiele dostępnych ofert pracy może nie pojawiać się na publicznych tablicach ogłoszeń. Zamiast tego kierownicy tych stanowisk wolą zapełnić stanowisko poprzez rekruterów lub rekomendacje pracowników. Poszerzenie metod wyszukiwania ofert pracy może odkryć większą liczbę interesujących Cię stanowisk. Na przykład możesz skontaktować się z rekruterami, aby dowiedzieć się, czy oferty pracy są dostępne w Twojej dziedzinie.

Istnieje duża konkurencja


O jedną ofertę pracy mogą ubiegać się setki lub tysiące osób. Aby podanie zostało rozpatrzone pozytywnie, musi być w stanie zwrócić uwagę pracodawcy. . Złożenie wyraźnego, mocnego CV może wzbudzić zainteresowanie pracodawcy.
Jak zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy
Zrozumienie, jakie przeszkody napotykasz na rynku pracy, jest pierwszym krokiem do ich pokonania. Aby zwiększyć szanse na sukces, wykonaj następujące kroki:

 1. Aktualizuj swoje CV i dostosowuj je do stanowiska
  Upewnij się, że twoje CV jest dobrze zorganizowane i czytelne. Podczas ubiegania się o stanowisko dostosuj każdą wysyłaną aplikację, tak aby pasowała do pożądanych umiejętności wymienionych na liście ofert pracy. Jest to szczególnie ważne, jeśli przesyłasz swoje CV za pośrednictwem portalu elektronicznego. Wielu pracodawców korzysta z technologii, która skanuje twoje CV i wyszukuje słowa kluczowe pasujące do ogłoszenia o pracy.
  Dostosowanie CV do stanowiska pracy może pomóc w rozpoznaniu, że twoje kwalifikacje są zgodne. Aby zmaksymalizować skuteczność CV, spróbuj wykonać następujące czynności:
  • Zmień sekcję umiejętności w swoim CV, aby odzwierciedlić słowa kluczowe z ogłoszenia o pracy. Jeśli wydaje się, że oferta pracy koncentruje się na określonych umiejętnościach lub cechach, pomocne jest uwzględnienie tych w tekście CV i listu motywacyjnego.
  • Utrzymaj układ CV w prosty i czytelny sposób. Wybierz format i styl CV, które pracodawcy mogą szybko przeczytać. Zastanów się, czy nie poprosić kogoś o przejrzenie Twojego CV, abyś mógł zobaczyć, jak to wygląda z zewnątrz.
  • Zachowaj zwięzłość treści CV. Aby wypełnić swoje CV odpowiednimi informacjami, postaraj się, aby treść była prosta i jednoznaczna. Poprawia to zdolność pracodawcy do pełnego zrozumienia posiadanych umiejętności.
 2. Korzystaj ze swoich znajomości i je rozszerzaj
  To, kogo znasz, może być decydującym czynnikiem znajdowania wielkich możliwości, zwłaszcza tych, które nie są widoczne na publicznych tablicach ofert pracy. Media społecznościowe mogą być świetnym narzędziem, jeśli chodzi o sprawdzenie, co oferują Ci twoje połączenia. Targi pracy lub spotkania networkingowe mogą być pomocne w poznawaniu nowych ludzi w branży i poznawaniu szans. Rozszerzenie sieci pomoże tylko w poszukiwaniu pracy. Aby to osiągnąć, rozważ wykonanie następujących kroków:
  • Zapytaj znajomych i rodzinę, czy wiedzą o możliwościach zatrudnienia. Posiadanie osoby, która połączy Cię z potencjalną szansą, może zwiększyć twoje szanse na znalezienie pracy. Wzajemne połączenie między tobą a pracodawcą może pomóc Ci wyróżnić się wśród innych kandydatów podczas procesu rekrutacji.
  • Weź udział w targach pracy i podobnych wydarzeniach, które Cię interesują. Wyszukaj w Internecie targów pracy i wydarzeń w Twojej okolicy. Niektóre wydarzenia obejmują szeroką gamę pracodawców z różnych branż, podczas gdy niektóre dotyczą jednej branży. Uczestnictwo w jednym z tych wydarzeń może doprowadzić do nawiązania połączenia, które zwiększy twoje szanse.
  • Połącz się z ustaloną osobą w branży i zadaj jej sensowne pytanie. Jeśli szukasz pracy w określonej branży, poszukaj ludzi sukcesu w tej dziedzinie. Rozważ skontaktowanie się z kimś, aby się przedstawić i zadać prawdziwe, przemyślane pytanie. Większość ludzi rzadko otrzymuje taką korespondencję, więc daje to możliwość wywarcia silnego, niezapomnianego wrażenia.
 3. Skontaktuj się z potencjalnymi pracodawcami
  Jeśli skontaktujesz się z pracodawcą i uzyskasz rozmowę kwalifikacyjną, dobrym pomysłem jest kontynuowanie kolejnych kroków. Po wywarciu wrażenia chcesz pozostać niezapomniany, gdy rozpocznie się kolejna faza procesu rekrutacji.
  Łączenie się bezpośrednio z menedżerem ds. rekrutacji może wydawać się zastraszające, ale często jest to oczekiwana część procesu aplikacyjnego. Kontynuacja daje możliwość zrobienia jeszcze lepszego wrażenia i zwiększenia szansy na sukces. Aby być skutecznym w dalszych działaniach, podejmij następujące środki:
  • Dąż do tego, aby przedstawić się osobiście pracodawcy. Początkowy proces zbierania wniosków może zająć trochę czasu, zanim pracodawcy przejdą do następnego kroku. Jeśli nie otrzymałeś odpowiedzi od jednego do dwóch tygodni po złożeniu wniosku, skontaktuj się z kierownikiem ds. rekrutacji i przedstaw się. Może to skłonić menedżera do wyszukania Twojego CV wśród innych aplikacji.
  • Wyślij e-mail z podziękowaniami po każdej rozmowie. Bezpośrednie korespondowanie z pracodawcą podczas procesu rekrutacji może sprawić, że będziesz niezapomniany. Wysłanie wiadomości e-mail z podziękowaniami tego samego dnia po rozmowie kwalifikacyjnej jest profesjonalnym gestem, który pokazuje uznanie i ciągłe zainteresowanie tą szansą.
  • Szanuj harmonogram rekrutacji ustalony przez pracodawcę. Podczas rozmowy zapytaj, kiedy możesz spodziewać się odpowiedzi na temat kolejnych kroków w procesie rekrutacji. Czasami pracodawcy nie osiągają oczekiwanych terminów. W takim przypadku dobrze jest poczekać dwa lub trzy dni robocze, zanim wyślesz wiadomość uzupełniającą z pytaniem o proces.
Previous Post
Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *