Nowy podatek nakładany na plastik kolejnym obciążeniem

Producenci w przeciągu 1,5 roku będą musieli płacić za recykling opakowań. Rządzący zamierzają jak najszybciej wprowadzić tak zwaną rozszerzoną odpowiedzialność producentów.

Kiedy nowa ustawa?

Data wejścia w życie ustawy, która zobowiązuje producentów do współuczestniczenia w pokrywaniu kosztów gospodarowania ciągle rosnącej ilości plastiku, to styczeń 2022. Zostaną oni wtedy obciążeni dodatkową opłatą, tak zapowiedział wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.
Również dodał, że koszt za opakowania będzie zróżnicowany i np. plastik powinien być droższy niż papier. Dodatkowo opakowanie mniej ekologiczne, będzie obciążone większym problemem w związku z jego dalszym zagospodarowaniem, dlatego opłata ta będzie jeszcze wyższa – wyjaśnił Ozdoba. Opłacalne najmniej ma być produkowanie butelek PET posiadających folię termokurczliwą.

Co z systemem kaucyjnym?

Nadal jednak nie wiadomo jak ma wyglądać i czy w ogóle będzie system kaucyjny. Od dłuższego czasu się o nim mówi. Sprawnie funkcjonuje on także w wielu krajach Europy, na przykład Skandynawii gdzie 80-90 procent butelek czy puszek wraca dzięki kaucji.
Zapytany o to wiceminister powiedział, że sprawa ta będzie jeszcze dyskutowana z przedsiębiorcami. Według jego przekonań powinien on być jak najmniej sformalizowany i funkcjonować bardziej na bazie umów zawieranych między klientem a przedsiębiorcą. Przynosząc do jakiegoś sklepu lub punku butelkę, otrzymywać się ma za to pieniądze, dokładnie tak jak funkcjonuje to Europie. W tych krajach, w których taki system kaucyjny działa, producenci bardziej rozumieją, że tworząc organizację systemu (transport, punkty zbiórki, sprzedaż i recykling lub wykorzystanie surowców), obniżają swoje koszty, które są ponoszone poprzez wprowadzanie na rynek różnych jednorazowych opakowań.

Uruchomienie takiego systemu kaucyjnego to nie kwestia dobrych chęci członkowskich państw UE, ale wymóg, który został odgórnie postawiony przez Brukselę. Zgodnie z dyrektywą unijną do 2025 roku wszystkie kraje UE, 55 proc. swoich odpadów mają poddawać recyklingowi, natomiast do 2030 – 60 proc., a do 2035 r. – 65 proc.

Previous Post
Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *