Jak sobie radzić po zwolnieniu z pracy?

Zwolnienie z pracy może być katastrofalne w skutkach, powodując nagłe zmiany i wymagające natychmiastowego działania. Jeśli zostałeś zwolniony z pracy, możesz podjąć kilka kroków, aby poradzić sobie z tą sytuacją i wrócić na rynek pracy:
Jeśli zostałeś zwolniony z pracy, istnieje 10 kluczowych kroków, które możesz podjąć, aby odzyskać utraconą pracę i, miejmy nadzieję, skrócić czas spędzany bez pracy.

 1. Poproś o pełny powód wypowiedzenia
  Natychmiast po zwolnieniu poproś swojego byłego pracodawcę o szczegółowe podanie przyczyny. To może być trudna rozmowa, dlatego ważne jest, aby podchodzić do niej z delikatnością. Jedną z taktyk jest używanie oddechu i mowy ciała, aby zachować spokój: weź głębokie wdechy i wydechy, staraj się panować nad ruchami rąk i nóg.
  Możesz sformułować swoje pytanie na kilka sposobów:
  • „To rozczarowujące wieści. Czy możesz podać mi więcej szczegółów na temat przyczyn mojego wypowiedzenia? ”
  • „Żałuję, że tak odchodzę. Czy możesz dać mi dodatkowy kontekst wokół swojej decyzji? ”
  Zrozumienie, dlaczego zostałeś zwolniony, może pomóc ci zidentyfikować pewne obszary wymagające poprawy. Jeśli zostałeś zwolniony z powodu wydajności, powinieneś wiedzieć, jak ponownie uniknąć tego problemu. Mogą istnieć inne powody rozwiązania umowy i jeśli nie jest to związane z Twoją wydajnością, będzie to pomocne w poszukiwaniu nowych ofert pracy.
 2. Dowiedz się, czy u tego pracodawcy istnieją inne możliwości
  Jeśli zostałeś zwolniony z powodu cięć budżetowych lub redukcji i jesteś zadowolony ze swojej firmy, twój pracodawca może zaoferować ci rolę w innym dziale. Alternatywnie możesz zapytać swojego pracodawcę o inne możliwości w firmie.
  W przypadku problemów związanych z wydajnością pracy lub brakiem umiejętności możesz zastanowić się, czy pracodawca zgodzi się zatrudnić cię z powrotem w związku z doskonaleniem zawodowym.
  Pamiętaj, że w tej firmie może nie być dla Ciebie innych stanowisk pracy. Jeśli Twój pracodawca odpowie „nie”, najlepiej jest z szacunkiem zaakceptować jego decyzję.
 3. Odejdź na dobrych warunkach
  Jeśli nie ma możliwości odzyskania pracy w bieżącej firmie, podejmij kroki, aby odejść na dobrych warunkach. Pracodawca, który cię zwolnił, może zaoferować pozytywne odniesienie do przyszłego pracodawcy. Jest to szczególnie cenne, jeśli zostałeś zwolniony nie z własnej winy, na przykład wskutek redukcji miejsc pracy. Pamiętaj, aby podziękować im za czas spędzony w firmie i wykonaj wszystkie kroki, o które proszą cię przed odejściem.
 4. Złóż wniosek o zasiłek dla bezrobotnych
  Dowiedz się, czy przysługuje Ci zasiłek dla bezrobotnych.
  Jeśli jesteś uprawniony, staraj się o zasiłek dla bezrobotnych w odpowiednim czasie. Informacje dotyczące procesu składania wniosku i wymagań, zostaną Ci udzielone w urzędzie pracy. Nigdy nie wiesz, jak długo pozostaniesz bez pracy, więc rozsądne będzie ubieganie się o wypłatę zasiłku dla bezrobotnych, nawet jeśli nie jest to wysoka kwota. Zarejestrowanie się w urzędzie pracy wiąże się z inną, bardzo ważną korzyścią – zapewnia Ci ubezpieczenie zdrowotne, dzięki czemu nie narazisz się na duże koszty korzystania z prywatnej opieki zdrowotnej, jeśli zachorujesz lub ulegniesz wypadkowi.
 5. Poświęć czas na refleksję i dbanie o siebie
  Po utracie pracy nie spiesz się i zastanów się, gdzie jesteś. Możesz zastanowić się nad zanotowaniem swoich mocnych i słabych stron w pracy, co podobało ci się w pracy, czego nie lubiłeś i jakie inne role lub branże wydają ci się interesujące.
  W tym czasie zwracaj uwagę na potrzebę samoopieki. Chociaż ważne jest, aby zaktualizować swoje CV, ubiegać się o pracę i uczestniczyć w rozmowach kwalifikacyjnych, produktywne jest robienie przerw i nagradzanie za wysiłki na małe, znaczące sposoby. Może to być po prostu spacer na zewnątrz, spędzanie czasu z bliskimi lub czytanie książki.
 6. Zaktualizuj swoje CV
  Jeśli byłeś zatrudniony przez kilka lat, może być czas na aktualizację CV lub utworzenie nowego. Pomyśl o doświadczeniu, umiejętnościach i szkoleniu zdobytym podczas pracy. Możesz wziąć pod uwagę przykłady CV na swoim stanowisku lub branży w poszukiwaniu inspiracji.
 7. Rozpocznij wyszukiwanie nowych ofert pracy
  Po zaktualizowaniu CV rozpocznij wyszukiwanie nowych ofert pracy. Jeśli podobała ci się praca i chcesz kontynuować karierę, poszukaj stanowisk, które pasują do twoich umiejętności i doświadczenia. Możesz zacząć szukać ofert na portalach internetowych z ofertami pracy. Aby dodać filtry, wybierz przycisk „Filtr”. Następnie możesz ustawić odległość wyszukiwania, typ pracy (pełny etat, część etatu, umowa itp.) oraz poziom doświadczenia. Jeśli nie masz pewności lub szukasz nowej ścieżki kariery, zastanów się nad pracą, która wydaje się przyjemna lub interesująca, i dowiedz się więcej. Jeśli masz taką możliwość, możesz rozważyć dodatkowe szkolenie lub edukację, jeśli wymaga tego Twoja nowa kariera.
 8. Popraw swoje umiejętności
  Podczas poszukiwania pracy pomocne może być skupienie się na rozwijaniu umiejętności. Możesz poświęcić trochę czasu na rozwinięcie umiejętności zdobytych w obecnej branży lub nauczyć się nowych umiejętności związanych ze stanowiskami, na które aplikujesz. Aby zidentyfikować odpowiednie umiejętności do przećwiczenia, powróć do ofert pracy, aby zrozumieć, jakich umiejętności poszukują pracodawcy u kandydatów.
 9. Ćwicz umiejętności rozmowy kwalifikacyjnej
  Poświęć dodatkowy czas na przygotowanie się do rozmowy o pracę, ćwicząc umiejętności, takie jak profesjonalny język ciała, pewność siebie i przemyślane odpowiedzi i pytania dla osoby rekrutującej. Pomocne może być poproszenie zaufanych przyjaciół lub rodziny o przećwiczenie scenariuszy rozmowy i przetestowanie z tobą pytań. Kiedy zostaniesz wezwany na rozmowy kwalifikacyjne, poświęć trochę czasu na zbadanie firmy, abyś mógł zadać ukierunkowane, świadome pytania dotyczące usług i produktów oferowanych przez firmę oraz rodzaju pracy, którą możesz zostać poproszony.
 10. Przygotuj się na rozmowę o okolicznościach utraty pracy
  Utrata pracy jest powszechna i możesz zostać o to zapytany podczas rozmów kwalifikacyjnych. W szczególności możesz zadawać pytania typu „Dlaczego szukasz pracy?” lub „Dlaczego opuściłeś ostatnią pracę?”. Powinieneś przygotować odpowiedzi na te pytania, abyś mógł zaprezentować się w jak najbardziej pozytywnym świetle.
  Wielu pracowników doświadcza nieoczekiwanej utraty pracy. Możesz szybko odzyskać pracę po zwolnieniu, jeśli zareagujesz z wdziękiem i podejmiesz działania, aby poprawić swoje umiejętności, zaktualizować swoje CV i ubiegać się o nową pracę.
Previous Post
Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *