Podatki na rynku nieruchomości – kiedy trzeba płacić podatki za mieszkanie?

Transakcje nieruchomości związane są z licznymi formalnościami. Wśród nich znajdują się także te dotyczące płatności podatków. Jakie podatki należy zapłacić przy zakupie nieruchomości, a jakie z nich przy jej sprzedaży? A może warto przemyśleć temat taki jak skup domów Śląsk?

Zakup mieszkania

Gdy kupuje się mieszkanie z rynku pierwotnego, czyli od dewelopera, w takiej sytuacji nie ma potrzeby płacenia podatków od kupna nieruchomości. Wówczas wnoszony jest podatek VAT, jednak jest on wpłacany przez dewelopera, dlatego nie trzeba ponosić go samodzielnie.

Inne podatki na rynku nieruchomości obowiązują natomiast wtedy, gdy kupowane jest mieszkanie z rynku wtórnego. W tym zastosowanie ma podatek od czynności cywilnoprawnych (PPC) – jest on liczony na podstawie ceny nieruchomości i wynosi 2%.

Warto także pamiętać, że do podatku dochodzą także dodatkowe opłaty, między innymi taksa notarialna, koszty związane z księgami wieczystymi.

Sprzedaż mieszkania

Do płacenia podatku możemy być też zobligowani wtedy, gdy prowadzimy sprzedaż mieszkania. W tym przypadku zastosowanie mają przepisy o podatku dochodowym o sprzedaży nieruchomości.

Podatek od sprzedaży nieruchomości wnoszony jest wtedy, gdy jest ona sprzedawana przed upływem 5 lat podatkowych od momentu jej nabycia. Wynosi on wtedy 19% od dochodu, czyli od zysku, jaki osiągnęło się przy transakcji nieruchomości.

Płatności podatku o sprzedaży mieszkania można uniknąć, gdy uzyskany dochód będzie przeznaczony na własne cele mieszkaniowe, na przykład zakup innego mieszkania, budowę domu.

Previous Post
Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *