Firma w Szwecji w pigułce – rodzaje działalności, podatki, księgowość

Polacy, którzy decydują się na emigrację do Szwecji, mają możliwość założenia tam własnej działalności gospodarczej. Co warto wiedzieć na temat prowadzenia firmy w Szwecji?

Jaką firmę można założyć w Szwecji?

Według przepisów firma w Szwecji może mieć różne formy w zależności od tego, ile osób ją prowadzi, a także od tego, jaki ma mieć ona charakter.

Najczęściej zakładane typy działalności gospodarczej w Szwecji:
Jednoosobowa działalność gospodarcza – po szwedzku określana jako enskild nӓringsidkare,
Spółka – w Szwecji można założyć różne rodzaje spółek jak spółka prawa cywilnego, spółka handlowa, spółka komandytowa oraz spółka z o.o. – ograniczoną odpowiedzialnością,
Filia firmy – oddział zagranicznej firmy w Szwecji.

Jakie podatki w Szwecji płaci przedsiębiorca?

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą płaci podatki w Szwecji na takich samych zasadach, jak inne osoby fizyczne. W przypadku spółek oraz filii mają już zastosowanie inne zasady wyliczania i opłacania podatków.

Główne podatki w Szwecji płacone przez przedsiębiorców to:
Podatek dochodowy – jest dzielony na krajowy i lokalny,
Podatek VAT – dotyczy podatników VAT.

Dodatkowo przedsiębiorcy opłacają składki ubezpieczeniowe, w tym zdrowotne, oraz składki emerytalne. Przedsiębiorcy zatrudniający pracowników muszą opłacać je także za nich.

Jak prowadzić księgowość w Szwecji?

Przedsiębiorcy prowadzący działalność w Szwecji muszą pamiętać o tym, aby regularnie prowadzić swoją księgowość Szwecja. Księgami można zajmować się we własnym zakresie lub zlecić usługi w biurze rachunkowym.

Polacy, którzy prowadzą firmy w Szwecji, mogą skorzystać również z biur rachunkowych oferujących obsługę w języku polskim. Księgowi mogą wtedy kompleksowo zadbać o wszystkie sprawy formalne, podczas gdy właściciel firmy może poświęcić czas na rozwój swojej firmy i zdobywanie nowych klientów.

Previous Post
Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *