Planujesz wyjazd do Danii? Sprawdź, w jakiej sytuacji konieczne będzie zarejestrowanie pobytu w tym kraju i jak wygląda procedura.
Kiedy trzeba zarejestrować swój pobyt w Danii?
Dania nadal jest popularnym krajem do emigracji wśród Polaków. Chociaż koszty życia w Danii są dość wysokie, to jednak wynagradzają je wysokie płace oraz dobrze rozwinięte usługi publiczne.
Osoby, które wyjeżdżają do Danii, mogą przebywać w tym kraju do 3 miesięcy bez konieczności rejestracji pobytu, a także do 6 miesięcy bez rejestracji, gdy poszukują pracy. Warto pamiętać, że obowiązek ten dotyczy również studentów.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami zarejestrowanie pobytu w Danii jest zatem konieczne wtedy, gdy planuje się pobyt powyżej 3 lub 6 miesięcy. Wtedy stosowny wniosek można złożyć od razu po przyjeździe.
Należy przy tym zaznaczyć, że terminy te liczone są od momentu wjazdu na teren Danii.
Jak odbywa się uzyskanie prawa do pobytu w Danii?
Żeby uzyskanie prawa do pobytu, życie w Danii było możliwe, konieczne jest przygotowanie odpowiedniej dokumentacji i złożenie jej w urzędzie.
Sprawy załatwia się w Agencji Międzynarodowej Rekrutacji i Integracji (SIRI) w oddziałach wojewódzkich.
Żeby uzyskać prawo do pobytu w Danii, konieczne jest przygotowanie poniższych dokumentów:
– Dokument tożsamości jak dowód osobisty,
– Zdjęcie paszportowe,
– Wniosek o uzyskanie prawa do pobytu – załącznik A wypełnia pracodawca,
– Dokument podstawy zamieszkania dla pracowników, na przykład oświadczenie pracodawcy albo umowa o pracę.
Po uzyskaniu zaświadczenia zarejestrowania pobytu można załatwić również inne formalności, między innymi uzyskać numer personalny CPR oraz kartę potrzebną do ubezpieczenia zdrowotnego.
Kiedy możliwe jest uzyskanie prawa do stałego pobytu w Danii?
Prawo do pobytu udzielane jest na czas nieokreślony, a dokładnie możliwe jest korzystanie z niego tak długo, jak długo spełnione są warunki do jego wydania.
Z kolei uzyskanie prawa do stałego pobytu możliwe jest po 5 latach nieprzerwanego pobytu w Danii.