Chcesz kupić nieruchomość przez pośrednika? Pamiętaj o podpisaniu umowy!

Umowa o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami jest ważnym dokumentem przy zakupie każdej nieruchomości. Pomoże Ci uniknąć wielu nieprzyjemnych niespodzianek podczas transakcji. Czym jest i jak powinna wyglądać umowa pośrednictwa w przypadku zlecenia zakupu w biurze nieruchomości? Niniejszy artykuł pomoże Ci zrozumieć najważniejsze punkty umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

Jak powinna wyglądać umowa pośrednictwa w kupnie nieruchomości?

Przy korzystaniu z usług pośrednika nieruchomości warto pamiętać o podpisaniu z nim umowy. Co to umowa pośrednictwa w kupnie nieruchomości? Umowa pośrednictwa nieruchomości (https://porady.prawne.online/produkt/wzor-umowy-posrednictwa-2/) ma na celu określać obowiązki i prawa nakładane na pośrednika nieruchomości i jego klienta. Ustawa o gospodarce nieruchomościami reguluje najważniejsze kwestie związane między innymi z pośrednictwem nieruchomości.

Według zapisów w Ustawie umowa pośrednictwa nieruchomości powinna mieć postać pisemną. Alternatywnie dla dokumentu pisemnego można zastosować umowę elektroniczną podpisaną za pomocą profilu zaufanego albo podpisu elektronicznego.

Umowa pośrednictwa nieruchomości – najważniejsze elementy

Umowa dotycząca pośrednictwa nieruchomości, w tym także w zakupie nieruchomości, powinna zawierać najważniejsze elementy odnoszące się do usługi. Zaliczane są do nich:

– Dane pośrednika nieruchomości oraz dane klienta, między innymi nazwy, adresy, dane kontaktowe,
– Zakres usług w ramach pośrednictwa nieruchomości, na przykład dotyczący poszukiwania określonej nieruchomości na zlecenie klienta,
– Wynagrodzenie przysługujące pośrednikowi w ramach umowy,
– Dodatkowe informacje, na przykład o zwrocie kosztów w przypadku rezygnacji z umowy pośrednictwa nieruchomości.

Warto pamiętać, że w umowie nie mogą znaleźć się klauzule abuzywne, niedozwolone. Dotyczą one między innymi bardzo wysokich kar umownych, podawania wynagrodzenia w kwocie netto, zastrzegania braku możliwości wypowiedzenia umowy przez klienta.

Czym różnią się umowa na wyłączność i umowa otwarta w pośrednictwie nieruchomości?

Umowa w pośrednictwie nieruchomości może być zawarta w dwóch formach – może mieć ona charakter umowy na wyłączność albo umowy otwartej.

Umowa na wyłączność może być zawarta tylko z jednym biurem nieruchomości. Wtedy to wyłącznie ono zajmuje się prowadzeniem transakcji nieruchomości. Taka forma umowy powoduje, że pośrednik może skupić się na obsłudze danego klienta i szybciej zrealizować jego usługę.

Umowa otwarta nie zawiera wyłączności. Wtedy można zawrzeć wiele umów w pośrednictwie nieruchomości. Daje ona więcej swobody klientowi, lecz może nie być tak efektywna, jak w przypadku umowy na wyłączność.

Previous Post
Next Post

Comments

ada

Bardzo mi się spodobał wpis, ponieważ szukałem informacji o tym, jak kupić nieruchomość online, a ten artykuł dostarczył mi wszystkich potrzebnych informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *