Jak pożyczyć pieniądze rodzinie?

Pożyczka od rodziny może być szybkim sposobem na podreperowanie budżetu czy zebranie potrzebnej kwoty na różne wydatki. Jak zadbać o to, aby była ona zgodna z przepisami? Zobacz, jak zawrzeć umowę pożyczki w rodzinie!

Czy pożyczka od rodziny wymaga umowy?

Wiele osób zastanawia się, jak pożyczyć pieniądze rodzinie zgodnie z przepisami. W tym celu przede wszystkim konieczna może być umowa pożyczki. Kiedy należy ją zawrzeć?

Pożyczka udzielana przez członka rodziny jest rodzajem pożyczki, która nie wymaga formy pisemnej, gdy zawierana jest na niewielką kwotę wynoszącą do 1000 złotych. Powyżej tej kwoty powinno się już podpisać umowę na piśmie.

Umowę pożyczki warto jednak zawrzeć za każdym razem, gdy pożycza się pieniądze w rodzinie. Pozwala ona na uregulowanie kwestii pożyczki na piśmie i uniknięcie sytuacji, gdy pożyczkobiorca będzie wypierał się, że otrzymał pieniądze i nie będzie chciał uregulować długu.

Umowa pożyczki w rodzinie – jak ją przygotować?

Przygotowanie umowy pożyczki w rodzinie nie jest skomplikowane. Najlepiej zdecydować się wtedy na skorzystanie z gotowego wzoru umowy pożyczki, by przygotować ją łatwo i szybko.

Wzory umów pożyczek można znaleźć obecnie w internecie i pobrać je również bez żadnych opłat.

Co powinna zawierać umowa o pożyczkę pieniędzy od rodziny?

Należy zadbać o to, aby umowa pożyczkowa podpisywana z członkiem rodziny posiadała wszystkie niezbędne elementy. Co powinna zawierać umowa o pożyczkę pieniędzy? Do głównych elementów tej umowy zaliczane są:

– Data oraz miejsce zawarcia umowy pożyczki,
– Strony umowy pożyczki – imiona i nazwiska pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy. Można też wskazać na stopień pokrewieństwa, zawrzeć w umowie numery PESEL,
– Kwota pożyczki,
– Sposób wypłaty pożyczki i jej zwrotu,
– Termin zwrotu pożyczki,
– Koszty pożyczki – zwykle zawiera się je w formie z góry określonej kwoty. Warto pamiętać o tym, że może być to też umowa pożyczki w rodzinie bez odsetek, ponieważ pożyczka nie wymaga naliczania dodatkowych kosztów jak kredyt bankowy,
– Podpisy stron.

Umowa do pobrania: https://porady.prawne.online/produkt/wzor-umowy-pozyczki-pieniedzy/

Previous Post
Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *