Wynajem długoterminowy samochodu – zalety i wady

Wynajem samochodów zwykle kojarzy się z umowami zawieranymi na kilka dni. Jednak wypożyczalnie samochodowe oferują także możliwość najmu na dłuższy okres – nawet na kilka lat. Jakie są główne zalety i wady długoterminowego wynajmu samochodów? Artykuł został napisany przy współpracy z serwisem interfleet.pl, ekspertem w wynajmie długoterminowym.

Na czym polega długoterminowy wynajem auta?

Długoterminowy wynajem samochodów polega na udostępnieniu pojazdu w ramach dłuższej umowy, trwającej najczęściej od 1 do 4 lat. Wypożyczalnia samochodów przekazuje klientowi wybrany przez niego pojazd, natomiast klient zobowiązuje się do regularnego opłacania abonamentu za wynajem.

Podobnie jak inne formy finansowania samochodów, w tym kredyt oraz leasing, wynajem samochodu na dłuższy okres także ma swoją specyfikę. Co warto wiedzieć o zaletach i wadach długoterminowego wynajmu samochodów?

Długoterminowy wynajem samochodu – zalety

– Redukcja kosztów floty – to opcja dedykowana dla każdej firmy niezależnie od jej wielkości, także wtedy, gdy dopiero rozpoczyna działalność.
– Wygodnie finansowanie – stałe miesięczne opłaty za wypożyczenie pojazdu umożliwiają łatwiejsze planowanie wydatków.
– Wypożyczenie pojazdu nie powoduje zmniejszenia zdolności kredytowej – jak ma to miejsce w przypadku kredytu, leasingu.
– Szeroka gama pojazdów do wyboru – długoterminowe umowy najmu dotyczą różnych typów pojazdów, w tym osobowych, dostawczych, van.
– Łatwiejsza obsługa – za kwestie techniczne związane z pojazdem, w tym za ubezpieczenie, przeglądy, naprawy odpowiedzialny jest właściciel, czyli wypożyczalnia samochodów.
– Oddanie samochodu po zakończeniu umowy – po zakończeniu umowy najmu samochód można oddać do wypożyczalni i wynająć nowy. Wybrane wypożyczalni proponują możliwość wykupienia pojazdu na własność w korzystnej cenie.

Długoterminowy wynajem samochodu – wady

– Brak własności – na czas trwania umowy pojazd nie jest własnością wynajmującego.
– Limit kilometrów – umowa najmu może uwzględniać limit kilometrów, powyżej którego naliczane są dodatkowe opłaty.
– Wyższe ryzyko związane z wypadkami, kolizjami – w przypadku uszkodzenia pojazdu z winy najemcy mogą zostać naliczone dodatkowe koszty. Przed wysokimi wydatkami można się uchronić, wykupując specjalne ubezpieczenie.

Zatem długoterminowe umowy najmu samochodu to ciekawa alternatywa dla kredytu i dla leasingu. Właśnie dlatego z wypożyczalni samochodowych korzysta dzisiaj coraz więcej firm, by pozyskać samochód, który będzie mógł służyć na co dzień i nie pociągać za sobą bardzo wysokich kosztów.

Previous Post
Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *