Długi nie powinny być powodem do zepchnięcia człowieka na margines społeczny i pozbawienia go całego majątku. Właśnie dlatego wprowadzono przepisy o upadłości konsumenckiej.
Upadłość konsumencka – definicja
Zgodnie z prawem upadość konsumencka pozwala na zredukowanie lub umorzenie długów osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Umożliwia ona pozbycie się zadłużenia i rozpoczęcie życia na nowo.
Warto wskazać, że upadłość nie powoduje automatycznego usunięcia długów. W jej ramach dochodzi do opracowania planu spłaty wierzycieli. Za spłatę zobowiązań z majątku dłużnika zaczyna odpowiadać syndyk. Tylko wtedy, gdy spłata zadłużeń nie jest możliwa, sąd może zdecydować o umorzeniu zobowiązań.
Podstawą do ogłoszenia upadłości konsumenckiej w Polsce są nowe przepisy, jakie wprowadziła ustawa Prawo upadłościowe, która weszła w życie 24 marca 2020 roku.
Kto może ogłosić upadłość konsumencką?
Aby ogłosić upadłość konsumencką, konieczne jest spełnienie dwóch zasadniczych wymogów, a mianowicie:
– posiadanie statusu osoby fizycznej – o upadłość konsumencką nie mogą ubiegać się przedsiębiorstwa
– brak wypłacalności – niemożność do spłaty posiadanych zobowiązań
Wniosek o upadłość konsumencką – jak go przygotować?
By rozpocząć procedurę upadłości jako konsument, należy przygotować wniosek o upadłość kosumencką. Wniosek ten należy wypisać na bazie urzędowego formularza – można pobrać go online.
W ogłoszeniu upadłości konsumenckiej może pomóc również biuro specjalizujące się w oddłużaniu, które przygotuje niezbędne dokumenty i będzie reprezentować dłużnika.