Condohotel i aparthotel – inwestowanie w apartamenty na wynajem

Apartamenty inwestycyjne w obliczu bessy na rynku stanowią atrakcyjną alternatywę dla innych metod alokowania pieniędzy. Czym są condohotele i aparthotele? Jak zacząć inwestować w apartamenty na wynajem?

Condohotel i aparthotel – co to jest?

Dzisiaj, gdy lokaty bankowe są niskooprocentowane, a gra na giełdzie ryzykowna, nieruchomość na wynajem stanowi opłacalny zakup. Właściciele gotówki mają do dyspozycji dwie opcje – condohotel oraz aparthotel.

Condohotel to apartament na wynajem znajdujący się obiekcie noclegowym. Zarządzany jest przez zewnętrzną firmę, która odpowiada za pozyskiwanie klientów, ich obsługę, sprzątanie i inne usługi związane z wynajmem lokalu. Z kolei aparthotel jest nieruchomością, która może znajdować się na zwykłym osiedlu mieszkaniowym lub w kamienicy, natomiast zarządzanie nią prowadzone jest samemu lub z pomocą firmy świadczącej usługi zarządzania nieruchomościami.

Dzisiaj jednak coraz częściej terminy condohotel oraz aparthotel stosowane są zamiennie i odnoszą się one do wszystkich apartamentów na wynajem – zarówno do zarządzania samodzielnie, jak i przez specjalistyczną firmę.

Jak inwestować w apartamenty na wynajem?

Zakup nieruchomości na wynajem nie jest zarezerwowany tylko dla doświadczonych inwestorów. Aktualnie deweloperzy oraz agencje specjalizujące się w zarządzaniu nieruchomościami wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rynku i oferują nie tylko atrakcyjnie położone lokale, ale także obsługują wynajem apartametnów w imieniu ich właścicieli.

Głównym zadaniem inwestora jest zatem wybór inwestycji, w którą chce się alokować swoje środki. Warto wtedy wziąć pod uwagę jej lokalizację, metraż, zakres dostępnej obsługi oraz jej koszty. W przypadku condohoteli znajdujących się w obiektach noclegowych warto też sprawdzić liczbę dni, gdy właściciel może korzystać z apartamentu na własny użytek.

Wynajem apartamentów – ile można zarobić?

Deweloperzy oferujący apartamenty inwestycyjne przeznaczone na wynajem jako condohotele oraz aparthotele kuszą inwestorów perspektywą wysokich zysków wynoszących aż około 8-9 proc. rocznie. Warto jednak pamiętać, że inwestowanie w nieruchomości, podobnie jak innego typu inwestycje, nie dają gwarantowanego zarobku.

Stopa zwrotu jest zależna od wielu czynników – od położenia nieruchomości, poprzez jej wyposażenie, a skończywszy na pogodzie, która zachęca lub zniechęca turystów do wakacyjnych wojaży.

W porównaniu z innymi metodami inwestycji condohotel oraz aparthotel stanowią zatem atrakcyjną alternatywę, jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że zysk czerpany z posiadania apartamentu na wynajem może być zróżnicowany i nie jest również gwarantowany.

Previous Post
Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *