Upadłość konsumenta – na czym polega i kiedy jest możliwa?

Upadłość zwykle jest kojarzona z firmami, jednak obecnie w polskim prawie istnieje również procedura upadłości konsumenckiej. Na czym dokładnie polega tego typu bankructwo i kto może z niego skorzystać?

Co to jest upadłość konsumencka?

Upadłością czy bankructwem konsumenckim nazywa się proces służący do oddłużenia zadłużonego konsumenta.

Za pomocą upadłości konsumenckiej konsument może pozbyć się zadłużenia przez jego częściowe spłacenie i umorzenie lub nawet całościowe umorzenie w określonych sytuacjach.

Wobec tego upadłość konsumencka daje szansę na pozbycie się zadłużenia wtedy, gdy jego spłata staje się bardzo trudna, a wręcz niekiedy niemożliwa ze względu na ciągle narastające zadłużenie i trudną sytuację dłużnika.

Upadłość konsumencka – kto może ją ogłosić?

O tym, kto może ogłosić upadłość konsumencką, decydują przepisy prawa. W ostatnich latach zostały one znacznie złagodzone, dlatego obecnie upadłość jest dostępna dla szerszego grona osób niż przed zmianami.

Komu przysługuje zdolność upadłościową? Aby skorzystać z upadłości konsumenckiej, należy spełnić dwa główne warunki:
1. Posiadanie statusu konsumenta – oznacza to, że upadłość mogą ogłosić tylko osoby, które nie mają działalności gospodarczej. Można przy tym zamknąć działalność i ogłosić upadłość po jej zamknięciu.
2. Przebywanie w stanie niewypłacalności przez co najmniej 3 miesiące – oznacza to, że w tym czasie konsument musi mieć problemy z regulowaniem stałych należności, na przykład rachunków.

Po spełnieniu warunków należy złożyć do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, by rozpocząć procedurę.

Kto nie może skorzystać z upadłości konsumenckiej? Przede wszystkim nie jest ona dostępna dla osób, które nie mają statusu konsumenta, na przykład mają własną firmę lub są w spółce. Ogłoszenia upadłości nie umożliwia też zawieszenie działalności – trzeba ją całkowicie zamknąć.

Previous Post
Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *