Inwestycja w złoto i srebro – poradnik dla początkującego inwestora

Złoto od dawna cieszy się zainteresowaniem osób chcących inwestować pieniądze w produkty zapewniające ich bezpieczeństwo. Lokata oszczędności w królewski kruszec często traktowana jest jako sposób na ochronę zgromadzonego majątku przed skutkami inflacji. Niemałą popularność ma również srebro ze względu na nieco niższą cenę. Na co powinni zwrócić szczególną uwagę początkujący inwestorzy w metale szlachetne?

Dlaczego warto inwestować w złoto i srebro?

Metale szlachetne, a zwłaszcza złoto, uważane są za jedną z najbardziej bezpiecznych form lokowania oszczędności. Wynika to z kilku powodów. Przede wszystkim nie da się ich wyprodukować, co w połączeniu z ograniczonymi zasobami sprawia, że nie tracą one na wartości. Ta cecha sprawia, że sztabki czy monety bulionowe mogą doskonale sprawdzić się na trudne czasy, jak konflikty zbrojne, załamania gospodarki czy inne sytuacje powodujące znaczny spadek wartości pieniądza papierowego. Posiadanie kruszców pozwoli uchronić posiadany kapitał przed skutkami inflacji, jest też doskonałym sposobem na urozmaicenie świadomie budowanego portfela inwestycyjnego. Zanim jednak kupimy złote monety czy srebrne sztabki, warto wiedzieć jak uchronić się przed często popełnianymi błędami wynikającymi z braku doświadczenia w tego typu inwestycjach.

Srebrne i złote monety bulionowe – dobry wybór na początek

Osoby planujące zakup fizycznego złota lub srebra najczęściej zastanawiają się co wybrać – sztabki czy monety inwestycyjne. Te drugie są niewiele droższe, ale mają tę przewagę, że jako środek płatniczy mogą być legalnie wywożone poza granice Unii Europejskiej bez konieczności zgłaszania tego faktu. W przypadku chęci przewiezienia sztabek złota, niezbędne może okazać się złożenie odpowiedniej deklaracji. Jeśli chodzi o złoto i srebro, możemy kupić monety o różnej zawartości czystego kruszcu, która wpływać będzie oczywiście na ich cenę. Duży wybór tego typu wyrobów znajdziemy np. na https://79element.pl/zlote-monety-inwestycyjne/. Najrozsądniej jest jednak na początek kupić monety inwestycyjne cieszące się największą popularnością, które w razie potrzeby łatwo będzie sprzedać.

Gdzie kupować srebrne i złote monety bulionowe?

Zdecydowanie nie warto kupować monet od osób prywatnych, ani na portalach aukcyjnych, zwłaszcza jeśli ich cena znacząco odbiega od aktualnych cen kruszców, z jakich zostały wykonane. Metale szlachetne najrozsądniej jest nabywać od sprawdzonych dilerów, takich jak 79 Element. Wielu z nich umożliwia dokonanie transakcji również za pośrednictwem internetu. Dodatkowo mogą oni autentyczność oferowanych przez siebie złotych monet czy sztabek srebra potwierdzić za pomocą certyfikatów. Jeśli zaś zechcemy sprzedać srebrne lub złote monety inwestycyjne, diler metali szlachetnych również będzie dobrym adresem.

Monety bulionowe w urozmaiconym portfelu

Specjaliści od inwestowania zwracają uwagę na fakt, że najlepszym rozwiązaniem jest lokowanie posiadanego kapitału w zróżnicowane produkty. Każdy rodzaj aktywów ma inne cechy, które mogą sprawdzić się w określonych warunkach rynkowych. Akcje umożliwiają większy zysk przy odpowiednio dużym ryzyku w czasie wzrostów gospodarczych, ale tracą na wartości podczas recesji. Z kolei obligacje są dobrym rozwiązaniem przy obniżkach stóp procentowych, za to ich wartość spada przy wysokiej inflacji. Zdywersyfikowany w odpowiedni sposób portfel to gwarancja, że gromadzone w nich aktywa pozwolą zarobić w różnych sytuacjach. Jest mała szansa, że złoto straci na wartości. Przewiduje się raczej, że w dłuższej perspektywie czasu cena królewskiego kruszcu wzrośnie. Warto więc srebrne i złote monety potraktować jak inwestycję długoterminową. Odporne na wahania rynku finansowego czy inflację metale szlachetne można sprzedać w dowolnym momencie, warto jednak wstrzymać się z transakcją i potraktować fizyczne kruszce jak zabezpieczenie na trudniejsze czasy lub na starość. Pamiętajmy jednak, aby zadbać o bezpieczne miejsce na ich przechowywanie.

Previous Post
Next Post

Comments

Adam

Inwestowanie w złoto może być bardzo dobrym wyborem w XXI wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *