Na czym polega faktoring z regresem i bez regresu? Wyjaśniamy!

Usługi faktoringowe umożliwiają przedsiębiorcom łatwiejsze prowadzenie działalności. W ich ramach zapłatę za fakturę wystawioną nawet z długim terminem płatności można otrzymać w jedynie 24 godziny. Firmy faktoringowe oferują usługi w dwóch wariantach – z regresem i bez regresu. Na co warto się zdecydować?

Usługi faktoringowe – kiedy warto je wybrać?

Faktoring jest dla wielu firm bardzo pomocnym rozwiązaniem w prowadzeniu działalności. Kiedy warto się na niego zdecydować?

Pomoc firmy faktoringowej, określanej również jako faktor, jest bardzo pomocna wtedy, gdy duże znaczenie ma terminowe otrzymywanie płatności za faktury.

To istotne dla praktycznie każdej firmy, ale szczególnie ważne jest ono dla firm, które są mniejsze i wystawiają faktury z odrodzonym terminem płatności. To one są w wyższym stopniu narażone na powstanie zaburzeń płynności finansowej i niewypłacalności.

Rozpoczęcie współpracy z firmą faktoringową pozwala zatem na bezpieczniejsze prowadzenie działalności – również w sytuacji, gdy często zawiera się wiele nowych umów z niesprawdzonymi jeszcze kontrahentami.

W takim przypadku przedsiębiorca ma do wyboru dwie opcje – może zdecydować się na faktoring z regresem albo bez regresu. Czym różnią się te dwie formy faktoringu?

Faktoring z regresem – faktoring niepełny

Tego typu faktoring polega na zabezpieczeniu płynności finansowej firmy poprzez spłatę faktur nawet w 24 godziny. Wtedy wystawca może otrzymać nawet do 90% wartości faktury w tak krótkim czasie i łatwiej prowadzić swoją działalność.

Jednocześnie faktoring z regresem, inaczej faktoring niepełny nie powoduje zabezpieczenia interesów wystawcy faktury w razie niewypłacalności kontrahenta. Wtedy może on po prostu nie otrzymać należnych mu środków i musi ubiegać się o nie samodzielnie.

Wobec tego ta forma faktoringu polecana jest dla firm, które najczęściej zawierają umowy ze znanymi sobie już kontrahentami, co do których rzetelności nie mają wątpliwości.

Faktoring bez regresu – faktoring pełny

Drugą usługą oferowaną przez firmy faktoringowe jest faktoring bez regresu, inaczej określany jako pełny. Faktoring pełny co to jest?

Oferuje on takie same korzyści w postaci szybkiej i wysokiej wpłaty za fakturę jak w przypadku faktoringu niepełnego, natomiast dodatkowo obejmuje on ochronę przed niewypłacalnością kontrahenta.

Wobec tego wtedy, gdy kontrahent nie spłaci należności w terminie ze względu na niewypłacalność, wtedy odpowiedzialność przejmuje na siebie firma faktoringowa. To więc bezpieczniejsze rozwiązanie, zwłaszcza wtedy, gdy często podejmuje się współpracę z nowymi kontrahentami.

Gdy wybiera się faktoring pełny jak księgować wtedy wpływy? Są one najpierw umieszczane w księgach w pozycjach Wn „Koszty finansowe” oraz Ma „Rozrachunki z odbiorcami”. Więcej informacji o księgowaniu może udzielić firma oferująca faktoring, która doradzi, jak księgować go poprawnie.

Previous Post
Next Post

Comments

Arek

Polecam faktoring, mi znajomy jakiś czas temu polecił eFaktor i nie mam przestojów z gotówką, co jest ważne w prowadzeniu własnej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *