Jak oszczędzać? 3 sprawdzone porady dla chcących odłożyć pieniądze

Nie masz żadnych oszczędności? Chcesz odłożyć pieniądze na wymarzone wakacje lub na czarną godzinę? Oto 3 sprawdzone porady, z którymi uda Ci się zaoszczędzić tysiące!

1. Zaplanuj swój domowy budżet

Umiejętne zarzadzanie finansami to podstawa. Aby łatwiej kontrolować sprawy finansowe, najlepiej przygotować swój domowy budżet. Razem z nim można łatwo podliczyć wszystkie wpływy i wydatki, wyeliminować niepotrzebne koszty, a także opracować swój domowy plan finansowy.

Zadajesz sobie pytanie, jak zaplanować domowy budżet? Tak naprawdę stworzenie własnego budżetu nie jest skomplikowane, a dzisiaj dodatkowo do pomocy są różne programy na komputer i aplikacje mobilne, z którymi można zrobić to jeszcze łatwiej.

Przy planowaniu domowego budżetu warto wyznaczyć w nim od razu stałe wydatki, między innymi rachunki, abonamenty, raty i inne opłaty. Pozostałą kwotę należy rozdzielić na codzienne wydatki, oszczędności oraz innego rodzaju koszty, na przykład przyjemności.

2. Kupuj na wyprzedażach i promocjach

Dzisiaj z rabatem można kupić praktycznie wszystko – od pieczywa aż do sprzętu AGD do domu. Mądre kupowanie na wyprzedażach i promocjach pozwala na zaoszczędzenie nawet połowy wydatków.

W ograniczeniu codziennych wydatków pomoże regularne sprawdzanie gazetek promocyjnych dyskontów i marketów. Na podstawie aktualnych obniżek można następnie przygotować plan zakupów na cały tydzień z góry wraz z menu na każdy dzień. Dzięki temu da się bardzo prosto ograniczyć niepotrzebne wydatki i przy tym marnować znacznie mniej jedzenia.

Wiele atrakcyjnych promocji czeka w internecie – także tam można łatwo porównać ze sobą różne ceny i wyselekcjonować takie sklepy, w których za potrzebne produkty można zapłacić o wiele mniej niż zwykle. Jeśli chodzi o tanią odzież to powstała platforma saler.pl, która wyszukuje wyprzedaży w wielu sklepach internetowych i wyświetla je w jednym miejscu.

3. Odkładaj pieniądze na koncie oszczędnościowym

Aby skutecznie odkładać kolejne setki złotych, warto założyć konto oszczędnościowe. Systematyczne odkładanie pieniędzy na koncie umożliwia łatwe zarzadzanie finansami – wtedy można wyraźnie oddzielić oszczędności od środków przeznaczonych na codzienne wydatki.

Gdy pieniądze zostaną umieszczone na osobnym koncie, wówczas pokusa ich wydania jest mniejsza. Regularne przelewy można wykonywać samodzielnie lub ustawić je jako automatyczne. Oszczędzanie szybko wchodzi w krew, a rosnąca kwota na koncie zachęca do dalszego odkładania.

Oczywiście, zamiast konta można odkładać też gotówkę do koperty lub skarbonki, lecz jest to bardziej ryzykowna opcja. Na koncie bankowym pieniądze są bezpieczniejsze i dodatkowo podlegają oprocentowaniu, dlatego kwota z miesiąca na miesiąc jest coraz większa.

Previous Post
Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *