Zakładanie spółki za granicą – co warto wiedzieć?

Dlaczego tak wielu przedsiębiorców interesuje się założeniem spółki za granicą? Jakie plusy niesie za sobą takie rozwiązanie? Czy założenie spółki za granicą to także zagrożenia? Przedstawiamy to zagadnienie w niniejszym artykule.

Zalety wynikające z założenia działalności za granicą

Z pozoru wydaje się, że głównym czynnikiem zachęcającym przedsiębiorców do założenia spółki w zagranicznej jurysdykcji jest chęć skorzystania z przyjaźniejszego systemu prawno-księgowego. Innymi słowy chęć optymalizacji podatkowej. Niewątpliwie zagadnienie optymalizacji podatkowej jest interesujące, lecz założenie spółki za granicą niesie za sobą również inne korzyści.

Założenie spółki w określonym kraju może być dobrym krokiem pomagającym rozszerzyć działalność na nowe rynki. Świetnym przykładem jest Wielka Brytania, na terenie, której wielu Polaków prowadzi spółki LTD, gdyż to właśnie na wyspach pozyskują klientów. Poza Wielką Brytania popularne kierunki to Niemcy, Czechy oraz Ukraina.

Poza tym, że założenie spółki w danym kraju daje możliwości związane z pozyskaniem nowych rynków zbytu nie bez znaczenia pozostaje dostęp do nowego rynku pracy. Czasami przedsiębiorcy jako plus postrzegają dostęp do tak zwanej siły taniej roboczej. Jednocześnie jako plus można postrzegać łatwiejszy dostęp do wykwalifikowanej kadry (gdy w rodzimym kraju występuje niedobór pracowników specjalizujących się w określonej dziedzinie). Kolejnym przykładem jest dostęp do surowców, materiałów lub dostawców. Niektóre firmy po prostu ze względów logistycznych uznają za rozsądne założenie spółki za granicą.

Czy założenie spółki za granicą niesie za sobą jakieś zagrożenia?

Z całą pewnością założenie spółki za granicą musi być poprzedzone analizą prawną takiego stanu rzeczy. Należy sprawdzić jakie prawa i obowiązki spoczywają na spółce. Poza tym, istotne są zagadnienia związane z podwójnym opodatkowaniem oraz tak zwaną agresywną optymalizacją podatkową. Należy się upewnić, że założenie i prowadzenie działalności w danym kraju jest zgodne z prawem w kraju, w którym zakładamy spółkę oraz zgodne z prawem obowiązującym w naszym rodzimym kraju.

Jakie dane są potrzebne do założenia działalności za granicą?

Zakładanie spółki za granicą, innymi słowy zakładanie spółki przez obcokrajowca w wielu krajach jest bardzo podobne do tego co musi przejść obywatel danego kraju. Przede wszystkim podstawą są tak zwane dokumenty KYC, czyli najczęściej paszport. Poza tym może być potrzebne potwierdzenie posiadania wystarczających środków finansowych, dane do statutu, rejestracja właściciela jako nierezydenta w odpowiednich organach skarbowych oraz wypis z rejestru karnego.

Podsumowanie

Podsumowując, czy opłaca się założyć firmę za granicą? Naszym zdaniem jest to dosyć rozbudowane zagadnienie, które z całą pewnością powinno być przekonsultowane z doświadczonym doradcą podatkowym. Nie warto podejmować takiej decyzji na podstawie szczątkowych informacji znalezionych w Internecie. Z całą pewnością dla wielu działalności, rozszerzenie działań o spółkę założoną poza granicami rodzimego państwa jest szansą na rozwój działalności.

Previous Post
Next Post

Comments

Sebastian

firma w skandynawi to nie najgorszy pomysł, choć to już chyba nie te same czasy co 10 lat temu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *