Ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego? Przykładowe koszty

Budowa domu jest inwestycją pociągającą za sobą spore wydatki. Ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego? Przy kalkulacji kosztów pod uwagę trzeba wziąć szereg czynników.

1. Wybór projektu domu

Pierwszym i także najważniejszym etapem związanym z budową własnego domu jednorodzinnego jest wybór projektu domu. To właśnie on będzie warunkował koszty inwestycji, dlatego już na tym etapie można wstępnie je ocenić.

Sam projekt domu to koszt od około 3 tysięcy złotych do nawet ponad 10 tysięcy złotych. Najmniej zapłacimy za gotowy projekt domu, który można zakupić od ręki w internecie. Warto pamiętać o tym, że wymaga on również adaptacji przez architekta. Najwięcej z kolei kosztuje indywidualny projekt stworzony przez biuro na życzenie klienta.

2. Technologia budowy domu

Kiedyś domy budowało się tylko z cegieł. Teraz stosowane są różnorodne technologie, które wpływają także na koszty budowy domu jednorodzinnego.

Najtaniej można wybudować dom o konstrukcji parterowej, z elementów gotowych – prefabrykowanych czy też dom modułowy. Ile kosztuje budowa domu tego typu? Zwykle to wydatek rzędu 100-200 tysięcy złotych za mniejszy metraż.

Z kolei tradycyjne technologie budowlane to wydatek od około 250 tysięcy do 350 tysięcy złotych. Najwięcej trzeba będzie zapłacić za dom bazujący na nowoczesnych, zaawansowanych technologiach, gdzie wydatki przekraczają nawet 500 tysięcy złotych.

Warto pamiętać o tym, że podane koszty budowy są orientacyjne. Aby ocenić je dokładniej, przygotowuje się kosztorys budowlany. Dokument ten prezentuje koszty związane z każdym etapem prac budowlanych – od fundamentów aż do materiałów, którymi kryta jest projekt elewacji domu. Warto też pamiętać o tym, że kosztorys będzie niezbędny do ubiegania się o kredyt na budowę domu.

3. System budowy domu

Na koszty budowy własnego domu jednorodzinnego wpływa także sposób jego budowy. Można wznieść dom w systemie gospodarczym, czyli samodzielnie lub też zlecić jego wykonanie generalnemu wykonawcy – firmie budowlanej.

Pierwsza opcja jest tańsza i dzięki niej można zaoszczędzić nawet powyżej 100 tysięcy złotych. Wtedy prace wykonuje się we własnym zakresie, czyli nie trzeba ponosić kosztów robocizny.

Previous Post
Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *