Jak założyć własny gabinet stomatologiczny?

Otwarcie gabinetu stomatologicznego to decyzja przyszłościowa. Własny biznes daje szersze możliwości rozwoju i wyższe zyski. Jak założyć własny gabinet dentystyczny? Z jakimi kosztami związane jest jego otwarcie?

Lokal do otwarcia gabinetu stomatologa

W pierwszej kolejności otwarcie własnego gabinetu będzie wymagało wybrania odpowiedniej lokalizacji i lokalu.

Gdy stomatolog zamierza pracować sam, wystarczy niewielki lokal, który powinien składać się z przynajmniej 4 pomieszczeń – na poczekalnię, gabinet, zaplecze oraz łazienkę.

Częstym rozwiązaniem jest również otwieranie gabinetów w domach, które mogą być wybudowane z wydzieloną częścią usługową.

Warto zwrócić uwagę na znajdujące się w okolicy konkurencyjne gabinety, a także na kwestie dojazdu i parkowania.

Koszty sprzętu stomatologicznego

Każdy, kto zastanawia się, jak założyć własny gabinet stomatologiczny, musi pamiętać o tym, że kluczowe jest jego wyposażenie. Bez niego nie można świadczyć usług i trzeba zadbać o to, aby było ono wysokiej jakości.

Za dobry fotel stomatologiczny (unit stomatologiczny) z akcesoriami należy zapłacić od około 50 tys. zł do nawet 120 tys. zł. Sterylizator będzie wydatkiem około 15 tys. zł.

Trzeba też doliczyć koszty innych narzędzi i sprzętów zależnie od potrzeb, między innymi RTG, mikroskopu, mebli do gabinetu oraz do poczekalni.

Wszystkie koszty sprzętu stomatologicznego mogą być pokryte z oszczędności, kredytu lub istnieje możliwość wzięcia wyposażenia w leasing. Dostępne są też używane sprzęty w niższych cenach.

Pracownicy w gabinecie dentystycznym

Stomatolog może zdecydować się na pracę we własnym zakresie albo zatrudnienie dodatkowych osób.

Najczęściej pracownicy w gabinecie dentystycznym to, poza stomatologiem, higienistka albo asystentka stomatologiczna. Zajmuje się ona pomocą przy zabiegach oraz obsługą pacjentów. Higienistka ze względu na posiadane uprawnienia może też wykonywać proste zabiegi, na przykład higienizację.

Previous Post
Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *