Sitodruk, określany również jako druk sitowy, jest techniką druku o szerokim zastosowaniu. Na czym dokładnie polega? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie!
Co to jest sitodruk?
Druk sitowy ma wielowiekowe tradycje. W przeszłości stosowany był przede wszystkim na Dalekim Wschodzie, między innymi w Japonii. Następnie używany jest w wielu krajach na całym świecie.
Technika druku jak sitodruk czy druk sitowy polega wykorzystaniu formy drukowej w formie szablonu nałożonego na siatkę. Przygotowywanie nadruku polega wtedy na przetłoczeniu farby przez odkrytą część siatki. Dochodzi wtedy do przejścia farby na podłoże.
Sitodruk pozwala na przygotowywanie nadruków jednokolorowych lub wielokolorowych.
Zastosowanie sitodruku
Te technika drukarska ma bardzo szerokie zastosowanie. Za jej pomocą można wykonywać nadruki na poniższych podłożach:
– Tekstylia – sitodrukiem bardzo często prowadzona jest produkcja takich produktów jak: koszulki z nadrukiem, ale także na torbach, czapkach, parasolach.
– Papier i tektura – efektowne nadruki na opakowaniach, dekoracjach.
– Tworzywa sztuczne – folie, twarde plastiki i inne produkty z tworzyw, na przykład gadżety reklamowe.
– Metale – blacha metalowa i inne elementy z metalu.
– Drewno – elementy dekoracyjne, znakowanie drewna.
– Skóra – dekorowanie galanterii skórzanej.
Jak odbywa się proces sitodruku?
Wykonanie druku może odbywać się ręcznie lub może być wspomagane maszynowo.
Ręczny proces sitodruku jest bardziej czasochłonny i zwykle używany jest w przypadku mniejszych nakładów.
Obecnie coraz częściej stosowane są nowoczesne urządzenia, które automatyzują produkcję. Specjalne maszyny do nadruku na koszulkach pozwalają na łatwe i szybkie wykonanie precyzyjnych nadruków na tekstyliach.
Nadruk może być nanoszony na podłoże bezpośrednio, ale można także wykorzystać technikę transferu, w której nadruk wykonuje się na podłożu, a potem przenosi go z użyciem prasy na podłoże.
Sitodruk – proces druku krok po kroku
Cały proces sitodruku może być podzielony na kilka różnych etapów, do których zaliczane są:
1. Przygotowanie plików do druku
Obecnie nadruki przygotowuje się najczęściej za pomocą cyfrowych plików. Przed drukiem należy odseparować kolory w grafice, ponieważ każdy z nich nanoszony jest osobno.
2. Przygotowanie sita
Sito jest ramą, która wyposażona jest w siatkę. Powlekana jest za pomocą światłoczułej emulsji, uzupełniana o kliszę i naświetlana przez światło UV. Utwardzona światłem emulsja nie przepuszcza farby, z kolei nieutwardzona jest wypłukiwana. W ten sposób uzyskuje się matrycę do druku. Należy przygotować matrycę dla każdego koloru osobno.
3. Nadruk
Kolejnym krokiem jest drukowanie. Matryca jest mocowana i następnie umieszcza się na niej farbę, która przeciskana jest z użyciem rakla. Farba przechodzi przez wypłukane wcześniej obszary sita, dając nadruk.
4. Utrwalenie nadruku
Na koniec nadruk jest utrwalany. Stosuje się do tego celu wysoką temperaturę.