Usługa EOR – co to jest i kiedy warto z niej skorzystać?

Zatrudnienie pracownika związane jest z wieloma formalnościami. Proces ten można jednak uprościć, korzystając z usługi o nazwie EOR. Co to jest EOR? Jak działa tego typu usługa? Jakie są główne zalety EOR w Norwegii?

EOR – co to jest?

Aktualnie z usługi określanej jako EOR korzysta coraz więcej firm. Co to jest EOR (Employee of Record)?

Termin EOR odnosi się obsługi formalnej procesu zatrudnienia pracowników przez zewnętrzną firmę. Jest to zatem rodzaj usługi outsourcingowej, w ramach której firma potrzebująca pracowników nie musi zajmować się formalnościami, ale jednocześnie może korzystać z ich własnej załogi.

W ramach EOR oferowana jest szeroka gama czynności, między innymi:
– wypłacanie wynagrodzeń w lokalnej walucie
– opłacanie i odprowadzanie podatków, ubezpieczeń i składek
– realizacja formalności związanych z pracą za granicą
– kontrola godzin pracy pracownika

Jak działa EOR?

Skorzystanie z EOR nie jest skomplikowanym procesem. Jak można zlecić zatrudnienia pracownika innej firmie?

1. Przekazanie informacji o pracowniku do firmy świadczącej usługi EOR.
2. Firma prowadząca usługi EOR zajmuje się formalnościami dotyczącymi zatrudnienia.
3. Po zakończeniu formalności zespół jest gotowy do pracy.

Aby pracownicy otrzymali wynagrodzenia, wystarczy tylko przekazać raport godzinowy i opłacić koszty, a firma oferująca usługi EOR przekaże wynagrodzenie pracownikowi i opłaci za niego podatki, składki.

Zalety korzystania z usług EOR

Skorzystanie z EOR jest często wybierane w związku z wejściem firmy na zagraniczny rynek, na przykład w Norwegii, Szwecji i innych krajach europejskich. Dlaczego EOR sie sprawdza w Norwegii oraz w innych państwach, gdy firma potrzebuje pracowników?

Przede wszystkim jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ zdejmuje ono odpowiedzialność z firmy za sprawy związane z zatrudnieniem. Zajmuje się nimi wtedy firma zewnętrzna, która ma w tym większe doświadczenie oraz odpowiednie kadry. W przypadku rynków zagranicznych, gdzie regulacje dotyczące zatrudniania pracowników są inne niż w Polsce, jest to bardzo korzystny wybór.

EOR to również oszczędność czasu oraz kosztów związanych z zatrudnieniem pracowników, dlatego dzięki temu firma może efektywniej się rozwijać.

Previous Post
Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *