Nowy sposób na faktury, czyli jak działa faktoring?

Opóźnienia w płatnościach faktur spotkały już niemalże każdego przedsiębiorcę. Czy można się jakoś przed nimi ochronić? Rozwiązaniem jest faktoring, na który decyduje się obecnie coraz więcej polskich firm. Co to jest faktoring i jak może on pomóc w prowadzeniu biznesu? Oto najważniejsze informacje w pigułce!

Czym jest faktoring?

Nie wiesz, co zrobić gdy kontrahent nie płaci za fakturę? Chcesz uniknąć sytuacji, gdy na skutek braku terminowej wpłaty nie uregulujesz własnych wydatków? Pomyśl o zamówieniu faktoringu. Co to jest faktoring?

Pod pojęciem faktoringu znajduje się usługa polegająca na wykupieniu faktur od firmy. Dzięki możliwości sprzedaży faktur da się wtedy poprawić płynność firmy i uniknąć poważnych skutków związanych z zatorami płatniczymi, które mogą prowadzić nawet do jej bankructwa.

Faktoring – jak to działa?

Za pomocą faktoringu firma może działać płynnie, a brak zapłaty za fakturę w terminie nie stanowi dla niej żadnego problemu. Jak działa faktoring?

W faktoringu biorą udział trzy główne podmioty, a mianowicie są to:
1. Przedsiębiorca – określany także jako faktorant, który przekazuje swoje faktury faktorowi.
2. Faktor – instytucja finansowa świadcząca usługi polegające na faktoringu.
3. Kontrahent – nazywany także dłużnikiem faktoringowym, który ma opłacić wystawione na niego faktury.

W ramach faktoringu faktor wykupuje od przedsiębiorcy faktury we wskazanej cenie. Wysyła on wtedy na jego konto zaliczkę – najczęściej ma ona wysokość 80-90 proc. wartości faktury. Następnie faktor oczekuje na płatność od kontrahenta. Gdy nie zostanie ona zrealizowana w terminie, może on rozpocząć działania zmierzające do windykacji zadłużenia.

Wyróżnia się także jeszcze jeden rodzaj faktoringu, czyli faktoring odwrócony. W jego ramach przedsiębiorca zaciąga dług w firmie zajmującej się faktoringiem. Nazywany jest on także faktoringiem zakupowym, ponieważ pozwala on na łatwiejsze pokrycie kosztów zakupu nowych towarów i innych opłat.

Gdzie można skorzystać z faktoringu?

Z ofertami firm prowadzących usługi faktoringowe można zapoznać się teraz online. Warto sprawdzić różne propozycje, ponieważ faktoring na polskim rynku nadal jest nowością, a oferty są zróżnicowane. Taką jedną ze stron, na której znajdziesz tego typu usługi jest bb financial services.

Zatem faktoring to usługa, z którą prowadzenie własnego biznesu może być jeszcze łatwiejsze – bez obaw o brak zapłaty za fakturę w terminie przez kontrahenta.

Previous Post
Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *