Przeprowadzka do Szwecji – kiedy warto i jak ją zorganizować?

Szwecja jest krajem, który przyciąga atrakcyjnymi zarobkami. Kiedy warto pomyśleć o przeprowadzeniu się do Szwecji?

Kto może otrzymać pracę w Szwecji?

Obecnie praca w Szwecji jest dostępna dla wielu osób z innych krajów. Aby jednak otrzymać zatrudnienie bez trudności, konieczne będzie posiadanie kwalifikacji.

Szwecja to dobry kraj do emigracji dla specjalistów, między innymi dla budowlańców, elektryków, spawaczy, cieśli, glazurników, ślusarzy. Również duży popyt dotyczy operatorów maszyn, pracowników branży IT, pracowników opieki zdrowotnej – lekarzy, pielęgniarek.

Poza osobami z kwalifikacjami praca w Szwecji jest też dostępna dla osób bez nich. Można wtedy poszukiwać zatrudnienia w magazynach, fabrykach, przy sprzątaniu, jako pokojówka.

Dostępna jest również praca tymczasowa w Szwecji, głównie dla pracowników na fermach, przy sprzątaniu.

Czy potrzebna jest znajomość języka szwedzkiego?

Język szwedzki nie jest niezbędny, by wyjechać do tego kraju, niemniej jednak w przypadku wybranych stanowisk będzie on nieodzowny.

Znajomością języka szwedzkiego muszą wyróżniać się przede wszystkim specjaliści. Na wielu stanowiskach jest ona wymagana, chociaż w niektórych przypadkach wystarczy język angielski.

Osoby ze znajomością języka szwedzkiego mogą łatwiej zajmować się codziennymi sprawami. W przypadku bardziej złożonych kwestii, jak na przykład podatki Szwecja i rozliczenia w Szwecji, można skorzystać z pomocy biur rachunkowych z obsługą w języku polskim.

Jak zorganizować przeprowadzkę do Szwecji?

Obecnie przeprowadzka do Szwecji nie jest skomplikowana. Sprawy logistyczne można zorganizować przy pomocy firm przeprowadzkowych, które przewożą dobytek.

Po przeprowadzce do Szwecji, gdy zamierza się zostać na miejscu na dłużej, należy zarejestrować się w spisie ludności folkbokföring i uzyskać personnummer, czyli odpowiednik polskiego numeru PESEL w Szwecji.

Previous Post
Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *