Kasy fiskalne do taxi – jaką kasę fiskalną wybrać do taksówki?

Taksówkarze mają obowiązek wydawania paragonów fiskalnych, co wiążę się z koniecznością posiadania kasy fiskalnej w pojeździe. Wymóg ten ma szczególne znaczenie dla przejrzystości rozliczeń z urzędem podatkowym, a także samymi pasażerami. Klient ma prawo wiedzieć, jaką dokładnie kwotę musi zapłacić za kurs oraz co przedsiębiorca wlicza w swój przychód. Dziś podpowiemy, jaka kasa fiskalna do taxi najlepiej sprawdzi się w tej roli.

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej w taksówce

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Finansów z 28 grudnia 2018 roku w zakresie zwolnień z wymogu prowadzenia ewidencji przy wykorzystaniu kas rejestrujących, kasy fiskalne stały się obowiązkowe dla taksówkarzy. Dotyczy to wszystkich przedsiębiorców oferujących usługi przewozu klientów indywidualnych za pośrednictwem taksówki, niezależnie od osiąganych obrotów. Obecnie coraz częściej przeprowadzane są kontrole urzędów skarbowych, na podstawie których weryfikowane jest m.in.

– prawidłowe użytkowanie kas fiskalnych,

– nabijanie opłat za przejazd,

– przekazywanie paragonów klientom.

Jeżeli działania transportowe realizowane są na rzecz podmiotów gospodarczych, ewidencjonowanie sprzedaży za pomocą kasy nie jest wymagane. W przypadku świadczenia usług przewozowych dla firm, należy po prostu wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż.

Niewielkie rozmiary i duża wytrzymałość

Kasa fiskalna do taksówki powinna posiadać stosunkowo niewielkie rozmiary. W pojeździe miejsce jest dość ograniczone, dlatego musi być dobrze zagospodarowane. Kierowcy taksówek świadczą dość ograniczone usługi przewozowe, dlatego w ich przypadku nie występuje konieczność posiadania mocno rozbudowanej kasy. Urządzenia niewielkich rozmiarów można zamontować zarówno pionowo, jak i poziomo. Małe gabaryty wiążą się też z niską wagą całkowitą kasy fiskalnej, co ma szczególne znaczenie dla wygody. Wybrany sprzęt będzie jednak wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej w warunkach drogowych, dlatego powinien być wytrzymały i solidny. W ten sposób można uniknąć potrzeby szybkiej wymiany kasy fiskalnej. Mechanizm drukujący powinien być dodatkowo stosunkowo cichy, dzięki czemu nie będzie generował nadmiernego hałasu.

Wysoka funkcjonalność i wygoda obsługi

Kasy fiskalne do taxi mogą być wyposażone w kolorowe wyświetlacze, które znacząco podnoszą wygodę i przejrzystość obsługi. Na komfort użytkowania wpływa też obecność dotykowego panelu sterowania – jeśli zależy nam na wygodzie, wybierzmy takie urządzenie. Kasa fiskalna do taksówki będzie wtedy szybsza i łatwiejsza w obsłudze, dzięki czemu umożliwi sprawne rozliczanie się z pasażerami. Wygoda użytkowania urządzenia zależy też od zakresu dostępnych opcji. Wszystkie funkcje związane z obsługą i konfiguracją urządzenia powinny być zaprogramowane w taki sposób, aby zapewniać jak największą intuicyjność. W ten sposób kierowca taksówki będzie w stanie łatwo dokonać wydruku paragonów fiskalnego czy zmienić ustawienia. Kasa powinna przy tym uwzględniać różne nietypowe warianty funkcjonalne, np. konieczność udzielenia rabatu czy anulowania wpłaty. Po wykonaniu usługi, urządzenie musi umożliwiać automatyczny wydruk dowodu sprzedaży z niezbędnymi informacjami. Dotyczy to np. przejechanej odległości, czasu rozpoczęcia i zakończenia kursu, numeru bocznego taksówki, numeru NIP klienta czy rejestracji opłat za dodatkowe usługi.

Taksometr zintegrowany lub dołączany

Ze względu na specyfikę usług przewozowych, aktualne przepisy wymagają od taksówkarzy posiadania także taksometru – urządzenia pomiarowego, przeznaczonego do obliczania należności za przebytą drogę lub czas wynajęcia pojazdu według ustalonych taryf. Taksometr może być na stałe zintegrowany z kasą fiskalną. Taką funkcję posiadają kasotaksometry, które muszą być trwale zamontowane w pojeździe. Ich wadą są dość duże wymiary, a także wysokie ceny. Taksometr można też połączyć z zewnętrzną kasą fiskalną, co odbywa się poprzez sieć bezprzewodową lub zwykły kabel. Takie urządzenia mogą współpracować z praktycznie każdym urządzeniem mobilnym, co stanowi niemałą wygodę. Wyposażona w moduł elektronicznej kopii paragonów kasa fiskalna do taxi pozwala na znacznie łatwiejsze wypełnianie obowiązków. Technologia ta nie wymaga przechowywania wydruków, ponieważ niezbędne dane są automatycznie zapisywane na karcie pamięci w postaci cyfrowej. Moduł ten automatyzuje codzienną pracę, a także zapewnia większe bezpieczeństwo informacji oraz oszczędność kosztów. Warto pamiętać, że taksówkarze nie mają obowiązku korzystania z kas online. Mogą korzystać zarówno z urządzenia z kopią elektroniczną, jak i online.

Ulga na zakup kasy fiskalnej do taksówki

Jeśli jesteś taksówkarzem i zdecydowałeś się na zakup kasy online, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Po spełnieniu odpowiednich warunków, przedsiębiorcy rozpoczynający ewidencjonowanie sprzedaży realizowanej na rzecz osób fizycznych mogą liczyć na ulgę przy zakupie kasy fiskalnej, jeśli jest ona urządzeniem online. Kwota ta nie może przekraczać 700 złotych. Aby z niej skorzystać, należy sprostać wymaganiom wskazanym w rozporządzeniu dotyczącym odliczeń i kwot wydatkowanych na finansowanie kas rejestrujących. W tym celu konieczne jest:

– złożenie do naczelnika Urzędu Skarbowego zgłoszenia pisemnego, przedstawiającego liczbę kas fiskalnych oraz miejsca ich użytkowania przed rozpoczęciem ewidencjonowania sprzedaży,

– rozpoczęcie ewidencjonowania sprzedaży w terminach obowiązujących podatnika,

– przedstawienie dowodu zapłaty należności za zakup kasy fiskalnej do taxi.

Ulga na kasy fiskalnej do taxi nie dotyczy urządzeń nabywanych w okresie późniejszym, np. w przypadku rozwijania działalności czy wymiany posiadanego urządzenia na nowszy model.

Previous Post
Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *